| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy
as vrea sa slabesc cam 10 kg in 2 luni de zile
ce dieta imi recomandati?
cea mai buna primeste funda :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nici o dieta! Doar sa -ti obligi organismul sa consume mai multe calorii decat cu cate il "aprovizionezi". Manaca din toate fara retineri (minus prajeli prea multe, fast-food, mezeluri de magazin, chips-uri, sticks-uri si dulciuri de gogoserie). Daca te impinge prea tare foamea intre orele meselor principale, rontzaie un mar sau cojeste o portocala. Manaca fructe si legume proaspete cat incape. nu vei simti senzatia de foame si aportul caloric va fi minim, dar vei avea un aport suplimentar de vitamine, saruri minerale si fibre. Cina sa fie simbolica (un iaurt, un fruct (nu banane!) sau un pahar de lapte caldutz.) Si fa multa miscare. Nu obligatoriu un sport intr-un cadru organizat sau mers la sala. Miscare care iti este oricand la indemana si la orice ora: plimbari lungi in pas vioi, alergari usoare, role, bicicleta, minge, dans. Cumulat, cel putin 1 1/2 h zilnic. Facand miscare si dandu-i organismului mai putine calorii decat i-ar trebui in momentul acela, iti vei obliga organismul sa consume caloriile depozitate in timp sub forma grasimilor de pe burta, coapse, fund. Asta e reteta slabirii! Trebuie doar mancare cu cap, miscare si rabdare. Nu o sa slabesti 10 kg in 2 luni, dar rezultatele nu vor intarzia sa se vada si te vei simti si mai bine. Nu uita : mancare de doua ori mai putina si miscare de doua ori mai multa. Papa bun, miscare si rabdare! Succes!

| 孫燕姿 a răspuns:

Heyy.Mie mi se pare total gresit sa ceri retete de slabit sau sa cauti pe net. Fiecare are metabolismul diferit, in loc sa slabesti te poti trezi ca ai facut o alta boacana sau, intr-adevar sa slabesti, dar dupa ce renunti la dieta sa te ingrasi mai tare. Sfatul meu ar fi sa mergi la un nutritionist pentru ca el ar putea sa-ti dea cea mai buna reteta pentru tine!

SUCCES

| kifumi a răspuns:

Mai fata tu nu esti sanatoasa!
Adica totusi...10 kg in 2 luni?
Iti dai metabolismul peste cap,te imbolnavesti si la fel de repede poti pune la loc.
Mai bine ai renunta la paine,fara sare,fara dulciuri,fara grasimi, carne de peste macar o data pe saptamana si cat se poate de mult sport, pentru ca fara sport nu faci nimic.Ok... poti sa slabesti si fara sport dar nu cred ca vrei sa ramai cu vergeturi sau asa ceva.
Si inca ceva important.Nu te infometa si bea multe lichide!
Sper ca ti-am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elimina pe cat posibil din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic; consumata inainte si dupa masa, in special, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp.In rest, alearga zilnic 20-30 de minute cu viteza medie.E posibil sa nu slabesti cele 10 kg in doar 2 luni, dar vei slabi frumos, treptat si sanatos.Succes.

| alesaro a răspuns:

Nu ai nevoie de diete ci de o nutritie echilibrata, corecta. 10 kg in 2 luni se poate, desi recomand un ritm mai lent. Conteaza oricum multi parametri, depinde de varsta, de surplus etc. Intra si pe http://www.SlabescUsor.ro si vezi detalii!

| robywolf19 a răspuns:

Incearca sa bei cel putin 2L de apa pe zi! Si sa mananci cu cel putin 4 ore inainte de culcare! Evita prajelile, axeaza-te in general pe fructe si legume

| danut_3664 a răspuns:

Uite eu nu tin dieta si am slabit foarte mult beau cel putin 2 litri de apa pe zi si fac exercitii ies la alergat/abdomene etc

| oOGropiteOo a răspuns:

Sa nu mai mananci multe dulciuri, sa nu mananci seara tarziusi sa faci multa miscare. nu efort ci miscare ai grija ce mananci! sa mananci fructe si legume sunt sanatoase, poti manca si putina carne de pofta dar nu exagerezi.srer ca te-am ajutat.