Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

as vrea sa stiu daca antibioticul ciprofloxacina diminueaza efectul anticonceptionalelor...ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kostyx a răspuns:

Ciprofloxacina e antibiotic, deci da interactioneaza. picaturile nu, dar oricum nu conteaza...iti trebuie protectie suplimentara din cauza ciprofloxacinei. E bine totusi sa consulti si un doctor sau sa ceri informatii suplimentare la farmacie.

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Sigur că da e antibiotic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Marea majoritate a antibioticelor scad efectul contraceptivelor. În cazul tău, este nevoie de protecţie suplimentară, de la începutul tratamentului cu antibiotice şi după terminarea lor.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Nu are treaba cu anticonceptionalele, recomandarea este sa fie distanta de 6 ore intre antibiotic si anticonceptional, nu se iau pansamente gastice, preperate de calciu, zinc, antiepileptice etc oricum medicul care ti-la prescris i-ti spunea lucurile astea.

| lizy12iul a răspuns:

Buna,toate antibioticele diminueaza efectul anticonceptionalele, de aceea este recomandat ca in timpul in care iei antibiotice sa folosesti prezervativul.

| SSWK a răspuns:

Toate antibioticele scad efectele pastilelor anticonceptionale.
Se impune protectie suplimentara pe durata tratamenului cu antibiotic + urmatoarea saptamana dupa ce acesta nu se mai administreaza.

| marianadanciu a răspuns:

Da vreau sa stii ca toate antibioticele diminueaza efectul anticonceptionalelor, sfatul meu ar fi daca se poate sa nu mai folosesti anticonceptionale pe perioada tratamentului cu antibiotice.

| SSWK a răspuns (pentru marianadanciu):

Asta este o prostie!

Anticonceptionalele se iau cu un motiv si dupa un program bine stabilit, la ore fixe si cu regularitate. Se iau indiferent daca se ia antibiotic sau nu - cu exceptia faptului cand medicul i-a specificat clar o restrictie, pe care trebuie sa o respecte, dar astea-s cazuri speciale. Altfel, NU se intrerup!
Anticonceptionalele contin hormoni, daca acum le ia, o saptamana nu si apoi iar le ia, isi da organismul peste cap. Nu este atat de simplu si de asta nu toata lumea este doctor...

Ia anticonceptionalele si protejeaza-te suplimentar. Intreaba ginecologul pentru mai multe detalii.

| marianadanciu a răspuns (pentru SSWK):

As vrea sa stiu tu esti medic?
Am intinlit mai multe intrebari legate de medicina si daca tot te pricepi asa de bine, cred totusi ca te pricepi mai mult sa comentezi... dar e bine si asa.