| Onn3 a întrebat:

Stiti cumva daca Ciprofloxacina scade efectul anticonceptionalelor? Am luat 2 pastile de cipproflaxacina inainte sa termin pilulele cu 4 zile, mai sunt protejata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În situaţia expusă de tine riscul de sarcină este mult mai redus.

Totuşi, pentru perioada în care faci tratamentul cu Ciprofloxacină + încă 7 zile DUPĂ terminarea tratamentului NU recomand contact sexual neprotejat ( chiar fără ejaculare intravaginală ) din cauza lichidului preseminal ( care apare permanent şi poate conţine spermatozoizi, într-un număr mai redus ).

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciprofloxacina scade efectul contraceptivelor. Daca iei un preparat care are 28 de pastile pe folie, esti protejata (fiindca erai la pastilele fara hormoni). Daca iei un preparat cu 21 de pastile pe folie, nu mai esti protejata si trebuie sa folosesti prezervativ pana dupa menstruatie.

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Oricum ar fi dacă i-a ciprofloxacina sigur o i-a pentru o infecție urinară. Pe scurt oricum ar fi NU trebuie să aibă contact sexual minim 14 zile pentru vindecarea infecției / răcelii.

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Posibil sa ia Ciprofloxacina pentru o infectie urinara, dar nu e deloc obligatoriu. Chiar daca o ia pentru o infectie urinara, poate avea contact sexual, dar protejat cu prezervativ.

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Nu știu cui i-ar mai arde de așa ceva... când la urinare are usturimi de numai poate...

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Dupa maxim doua doze de Ciprofloxacin nu mai are nici o usturime.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce anticoncepţionale iei...

Am observat, din întrebările tale anterioare, că iei anticoncepţionale cu 21 de tablete/folie.

În această situaţie, Ciprofloxacina POATE reduce efectul anticoncepţionalelor şi EXISTĂ risc de sarcină dacă nu foloseşti metode contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pentru perioada în care faci tratamentul cu Ciprofloxacină + încă 7 zile DUPĂ terminarea tratamentului.

Toate cele bune.

| Onn3 explică (pentru bursuc001):

Nu am luat decat 2 pastile de ciprofloxacina si mai aveam de luat 4 pilule inainte sa se termine folia de 21.

| Onn3 explică (pentru bursuc001):

Oricum eu iau anticonceptionalele pentru ca am menstruatia neregulata si prietenul meu nu s-a terminat niciodata in mine.Am putea totusi sa avem contact sexual neprotejat fara ejaculare in interiorul vaginului?

| bursuc001 a răspuns (pentru Onn3):

În situaţia expusă de tine riscul de sarcină este mult mai redus.

Totuşi, pentru perioada în care faci tratamentul cu Ciprofloxacină + încă 7 zile DUPĂ terminarea tratamentului NU recomand contact sexual neprotejat ( chiar fără ejaculare intravaginală ) din cauza lichidului preseminal ( care apare permanent şi poate conţine spermatozoizi, într-un număr mai redus ).

Toate cele bune.