| Corbu_Ramona_1993 a întrebat:

As vrea sa stiu niste remedii pentru cearcane si venisoarele verzi de sub ochi....cum pot scapa de ele?!? Am 13 ani si sunt fata!

Funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te odihnesti cat trebuie, adica sa dormi noaptea, cel putin 8 ore, sa te culci cel tarziu la orele 22.
In ceea ce privesc vinisoarele verzi-albastrui de sub ochi(ai si pe pometi?), probabil ai o fragilitate vasculara.Ar trebui sa eviti razele solare in mod excesiv, trebuie sa folosesti crema protectoare cu factor de protectie mare.Atat pentru cearcane cat si pentri vinisoare, poti folosi comprese, alternative cu rece si cald, a cate 15 minute.Este indicat ceaiul verde.de asemenea, trebuie sa consumi legume, fructe care au un continut ridicat de vitamina C, sau poti lua suplimente de la farmacie.

| elisabethia a răspuns:

Uleiul de ricin m-a ajutat mult, la fel si consumul de vitamina C. Un flacon de ulei de ricin e un jur de 4 lei. Eu l-am cumparat de la Catena si am avut reducere :3. Daca alegi sa folosesti ulei de ricin da-te seara inainte de culcare. Multa bafta! :*

| lovethesky a răspuns:

Pune-ti in multe zile la rand felii de castravete la ambii ochi si o sa-ti treaca, mai ales cearcanele... big grin

| Craifalean_Razvan_1996 a răspuns:

Poti folosi unele creme hidratante pe care sa le aplici pe cearcane, dar nu subestima somnul un somn bun de 8-9 ore este foarte eficient sunt mai multe variante de exemplu aplicarea pliculetelor de ceai negru dupa ce sunt fierte in apa si lasale pe ochi pe putin 5 minute, o alimentatie bogata in vitamine este foarte eficienta ai grija ce mananci s-ar putea sa fie si din cauza asta si consuma multe lichide iar aiceea ma refer la apa nu sucuri sau alte lichide, ti-ai mai putea aplica cartoful sub forma de felii sau ras timp de 10-15 minute, lla fel si castravetele cu ochii inchisi si apoi poti se indeparteaza prin clatire cu apa calduta, sper ca te-am ajutat!