| adelinazrsh a întrebat:

As vrea si eu sa slabesc 5 -8 kg in 2 luni. Daca a incercat cineva o dieta care a dat rezultate fara sa va ingrasati va rog sa imi spuneti. Si daca se poate. o dieta in care sa pot consuma dupa ora 19.00 cate ceva. Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mananci reguat si sa nu mananci grasimi si cel mai important dupa ora 18-19:00.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mergi pe o alimentaţie săracă în calorii,
în care să intre şi mişcare zilnică.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreisiMaicum a răspuns:

Faza e ca cu diete nu prea scapi.Incearca exercizii fizice.De exemplu eu am jucat 2 ore ( aprox 2 ore sau 3 ) footbal in continuu si am splabit 2 KG ( 1-2 KG ) plus ca fac si exercitii fizice.Dar daca arati bine de ce sa mai slabesti?
De exemplu eu am 65 de kg ( 14 ani ) si arat de parca as avea maxim 40.
( asta cred ca e si din cauza ca am tras de fiare ) iar altul alre doar 40 de kg si pare ca zici ca are 80.In fine sper ca te-am ajutat

| InnaArkane a răspuns:

Nu cred ca exista o astfel de dieta in care sa poti manca dupa 19:00. Eventual poate un fruct sau un pahar cu lapte cu ciocolata da nu mai mult.
Pai sper ca sti ca o dieta nu o ti doar 2-3 luni ci trebuie sa te si menti asa slaba.Cand incepi o dieta trebuie sa fi pregatita pentru ca iti vei schimba stilul de viata definitiv.Trebuie sa alegi chiar TU o dieta care ti se potriveste sau ti-o poti alcatui singura.Nu poti tine o dieta fara sport pentru ca vei slabi si ti se vor lasa toate cele.Nu sapun sa te duci la sala si sa platesti nu stiu cat abonament pentru doar juma' de ora dar sa alergi pe scarile unui bloc nu costa nimic.Sau poti face genoflexiuni, flotari, abdomene si multe altele chiar in camera ta.Cat despre dieta nu stiu ce sa spun,pot sa iti spun ce alimente NU trebuie sa consumi:

Carne:
Carne de porc/pui prajita
Carne de vita(burta etc.)
aici se includ si parizerul, salamul, carnatii, cremvustii etc.

panificatie:
Nu ai voie multa paine doar paine integrala, din cereale sau neagra.

Fructe/legume:
Mere:100 calorii un mar mare
Banane
Ananas
Vinete
Rodie
Avocado
Curmale
Piersici
Caise
Cartofi

Dulciuri:
Iti poti alege o zi a saptamani in care sa mai "scapi" cate un baton ce ciocolata(dar nu Lion sau Tuix sau mai stiu eu ce)sau poti sa mananci cereale integrale cu lapte si bucati de ciocolata sau fructe(laptele e un aliment permis)
Poti sa mai mananci si iaurt cu fructe sau maxim 4 biscuiti cu crema.

Ce AI Voie:

Carne:
De peste dar nu prajit(gratar, fiert, la cuptor etc.)
De porc(gratar, fiert, la cuptor) NU PRAJIT!
De pui - la fel ca la porc si peste

Panificatie:
Maxim 5 felii de paine pe zi dar nu in sandvis(NU AI VOIE)
paine din cereale
Paine neagra

Fructe/legume
Capsuni
Visine/cirese
Pere
Coacaze
Mure
Fragi
Zmeura
Varza
Salata
Rosie
Castravete
Ardei
Ceapa

Am zis sa nu iti dau chiar dieta mea dar na uite ca nu m-am putut abtine.Nu e o dieta stricta, care se bazeaza mai mult pe fructe legume dar nu din abundenta.
Acum ca e vara ai puta sa incepi cu ciorbele care le poti manca reci cum ar fi cea de stevie sau ciorba de salata.
Poti sa iti faci legume la cuptor cu pui sau porc sau piept de pui la gratar si cu legume. Exista o multime de retete care nu ingrasa.Multa bafta si nu uita de sport.

| soricik14 a răspuns:

E o prostie faza cu "Nu trebuie sa mai mananci nimic seara"
Un persoana are nevoie de aprox 2000 de calorii/zi... daca vrei sa slabesti redu consumul de calorii la 1000/zi plus miscare suplimentara. De exemplu daca ai acumulat in ziua respectiva 700 de calorii pana la ora 7, apoi mai poti manca cate ceva,nu ai de ce sa te chinui. Ideea e sa mananci chestii usoare,nu cipsuri, prajituri etc. Poti manca iaurt, fructe, legume, alune sau migdale crude dar o cantitate mica, ori supa...nici covrigii nu sunt buni. Regula e ca nu trebuie sa mananci cu 3 ore inainte de culcare, daca te culci la ora 12 mai poti manca pana la 9. Pune-ti intru-un castronel fructe si morcovi si rontaie pana nu mai potitongue

| Sk8MaNSk8 a răspuns:

Pai eu am 13 ani, am avut 63 kg, si de aproape o saptamana am inceput sa practic din nou skateboarding-ul, pentru. ca afara a devenit din ce in ce mai frumos happy... Oricum, eu ies si cate 7 ore pe zi pe afara si fac mult sport, dar nici nu mananc dupa ora 18:00, si mananc micul dejun si pranzul big grin
Acum mai am doar 60 de kg.Am slabit 4 kg intr-o singura saptamana fara niciun fel de dieta sau pastile sau alte chestii.
Concluzie: Sport si daca nu mananci mai mult de 2 ori pe zi slabesti rapid big grin