| melismari a întrebat:

Bună!
Așa vreau să mă ajutați cu un sfat.
În ultimele luni mă enervez foarte repede încât am o furie groaznică, dureri de cap frecvente, simt mereu nevoie să fiu singură și încerc să mă calmez dar degeaba este doar pentru un timp, scurt de câteva ore, nervii își fac iar loc indiferent de persoană...
Nu vreau să merg la medic în momentul de față pentru că o să mi se pună niște întrebări și mă simt incomodă să răspund.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic ca altfel nu rezolvi problema, si daca mai stai, se poate agrava treaba si va fi mai greu de rezolvat.

O sa ti se puna intrebari referitoare la viata ta, ca sa vada de unde vine, daca ai o deceptie in dragoste, daca ai probleme in familie cu membrii familiei, daca ai o problema intima de sanatate si te framanta, daca esti multumita sau nu profesional, daca esti mai stresata in ultimile luni.
Cel putin un medic bun asa ar trebui sa faca.
In acest caz te va trimite la psiholog.

Sau daca e strict o problema chimica in creier ce trebuie tratata, in acest caz iti da tratament.

Asta este, alta cale nu exista, daca vrei sa fi bine, vei face asta. La medic si psiholog se spune ce trebuie, ca e in interesul pacientului.
Nu te simti mai incomoda cu starile astea?!

Dupa cum zici e f clar ce este, ai probleme psihologice de la mediu, astea vor trece cu timpul, sau trebuie sa te duci la un psiholog daca vezi ca nu trece treaba.
Calmante nu iei de capul tau, adevaratele calmante se cam dau cu reteta. Ca alea naturiste-s cam vrajeala uneori. Ca asa intrebi la plafar sau farmacie de calmante fara reteta si iti zice imediat ce.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E cam cazul sa mergi la medic daca te enervezi asa degeaba si dintr-o data, ceva nu e in regula. Doar el te poate ajuta.

| Invictusman a răspuns:

Ești din satu mare? happy
Ești o fata foarte frumoasa dacă ești cea cu tricoul ciucas.

Suferi de depresie relaționala cauzata de stres posttraumatic și trebuie sa o tratezi urgent altfel îți va cauza psihoza maniaca depresiva.
Și mie mi-o murit mama în decembrie de la covid și te înțeleg. Pierderea unui părinte în cele mai frecvente cazuri poate fi catalogata o trauma ce poate afecta relativ individul pe perioade îndelungate sau chiar toată viata, depinde de fiecare individ.
Ai nevoie urgent de antidepresive, și anxiolitice, netratata poate duce chiar la psihoza cronica.
Depresia afectează și psihic și fizic individul și netratata devine cronica, adică o sa trebuiască sa iei toată viata tratament, nu te vei vindeca ci doar te vei simți relativ mai bine în asa fel sa fi funcțională și sa scapi de gândurile de auto-vătămare, ideatii de sinucidere, dacă nu vei urma cu sfințenie tratament antidepresiv probabil vei avea ca simptom și gânduri de sinucidere, chiar tentativa.

Dacă nu o sa mergi la medic o vei da în psihoza dacă ești predispusa și o sa te marginalizeze toată lumea inclusiv familia ta, fiindcă vei pierde total contactul cu realitatea, dacă nu psihoza depresie psihotica sigur o vei dezvolta sau tulburare de personalitate bipolara.

Dacă as fi eu lângă tine sigur nu ai fi iritata de prezenta mea, eu cunosc relativ bine depresia și problemele psihice.
Nu o sa poți trece peste aceasta perioada fără tratament dat de un medic psihiatru din păcate, simptomele se vor intensifica și te vei izola total de societate, chiar de propria familie.

Eu pe acolo am neamuri, poate o sa ne vedem cândva.
Cauza find o trauma ci nu un dezechilibru chimic al creierului ai nevoie și de antidepresive puternice și de un psiholog bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind ai copil mic? Aceste stari au apărut după nastere? Atunci va trebuii sa te vada un psiholog numai el i ti poate da tratament nu putem sa i ti dam noi tratament, dar sigur aceste stari le au toate femeiile care au nascut, vezi sa nu ai diabet pe fond de sarcină si din aceasta cauza ai stari de nervi deoarece sunt fluctuatii ale glicemiei in corp si a hormonilor si asa se manifesta stari de nervi furie plîns, după care ai stari de veselie, deci aceste stari sunt oscilante si corpul i ti trimite semnale ca ceva nu este bine, tu ce varsta ai? Sănătate multa.

| melismari explică (pentru anonim_4396):

21, nu am copii. Am trecut prin niște probleme mai sensibile. Mi-am pierdut mama pe 20 octombrie și acum de o săptămână printr-o despărțire de asta nu vreau să merg la medic pentru eventualele întrebări... Mi-e greu să mă exprim și mi-e frică să nu izbucnesc toate sentimentele...

| melismari explică:

Deci nu am copii, am 21 de ani...
Am trecut prin niște situații dificile mi-am pierdut mama pe 20 octombrie, acum de o săptămână printr-o despărțire, nu vreau să merg la medic momentan pentru că îmi va fi greu să răspund întrebărilor și nu o să îmi pot stăpânii sentimentele... Niște recomandări de calmante dacă s-ar putea, Mulțumesc!

| AlinMrs a răspuns (pentru melismari):

Condoleante, din pacate e aproape imposibil de sfatuit avand in vedere ca nu am trecut printr-o experienta similara si sincer nu stiu ce m-ar ajuta dac as fi in situatia ta. Poate liniste? Poate un prieten bun care te poate asculta si sustine? Poate restil familiei sa iti fie sprijin. O rutina care sa te motiveze sa treci peste evenimentele nefericite.

| melismari explică (pentru AlinMrs):

Mulțumesc frumos! ????

| Mosotti a răspuns (pentru melismari):

De ex un calmant naturist e sedatif pc, poti incerca, dar la nevii de ii ai, greu de crezut ca merge.
Desi pana la urma problema e ca trebuie rezolvata cauza, nu blocat efectul, insa in prima faza ar merge si asa.
Mai e si sedocalm.

Restu-s cam cu reteta.

| Mosotti a răspuns (pentru melismari):

Iti urez si eu condoleante. Eu cand a murit bunica am luat ceva ca sa nu mai sufar, ca nu avea sens sa sufar inutil, a fost nasol.