| Xalion a întrebat:

Astăzi de dimineață, am simțit o durere in zona intima. Am căutat sursa durerii și se afla pe sau mă rog, sub labie, mai exact sub piele o umflatura / gâlmă mica, dureroasa la atingere dar care nu mă împiedică să merg, sa stau jos sau alte activități. Bineînțeles că am căutat pe internet ce ar putea fi și am găsit cum că ar putea fi infectarea glandei Bartholin. Am citit cam toată ziua despre asta și nu știu ce să fac. Unele surse spun că trece de la sine in 3-4 zile, altele spun că trebuie mers la ginecolog. Nu am idee ce sa fac. Țin să menționez că, nu exista posibilitatea de infecție cu e coli sau alte boli cu transmitere sexuala. Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai rabdare cateva zile si daca nu dispare du-te la un control, chill.

| CristianaMaria a răspuns:

Doamne sfinte, e 50 de lei un consult sau in fine, nu e o avere.De ce dumnezeule nu mergeti la doctor cand aveti ceva? Mergi la un simplu control.Nu iti va baga nimic in vagin, nu te va schingiu, doar se uita si iti zice instant ce ai si ce trebuie facut.Pe bune, cel putin romanii stau cu diverse boli sau probleme efectiv pana in momentul in care nu mai pot si ajunge sa fie prea tarziu.Ce te costa sa mergi la un doctor avizat si care sa iti spuna sigur ce ai si cum sa tratezi in loc sa citesti pe net si sa gasesti sugestii cum ca ai avea cancere sau opinii date asa fara ceva concret de oameni care nu au de unde sa stie ce ai tu?

| Xalion explică (pentru CristianaMaria):

In primul rand, nu cred că e necesar să îți dau explicatii. Am rude medici în familie care mi-au spus să aștept câteva zile. In al 2 lea rand, pentru asta e TPU și de aceea are aceasta categorie, ca oamenii să poată împărții păreri și experiențe. O vorbă spune că " daca nu ai nimic bun de spus, taci". Dacă toți am merge la medici din orice, am fi cei mai ipohondrii. Este prima zi, daca durerile vor persista stai calma, nu voi sta cu ele. O seara faina!

| CristianaMaria a răspuns (pentru Xalion):

Daca ai rude medici, asculta-ti rudele si nu cere tu aici pareri de la copii sau oameni care nu sunt informati deloc.nu ma refer la toti, dar printre cei care iti scriu, pot fi oameni care abereaza sau isi dau cu parerea gresit.tpu este un site care e alcatuit intr o proportie uriasa de copii sub 18 ani asa ca macar la cazuri medicale invata sa intrebi pe cine trebuie.si referitor la prostia ta cu ipohondria, tu ai idee cati oameni ajung sa faca cancer si sa moara din cauza asta pentru ca isi trateaza ei simptomele de capul lor sau stau asa pana nu mai pot crezand ca e ceva banal? de asta suntem printre primii cu rata asta de mortalitate, pentru ca nu mergem la medici, nu mergem la control. daca tu ai locui in Germania, ai primi efectiv foaie acasa cu programare si tot anual pentru ginecologie sau diverse alte sfere. faptul ca nu iti convine ca spun adevarul e altceva de ce spui tu, ca nu am nimic bun de spus.maturizeaza te fetita

| Xalion explică (pentru CristianaMaria):

Fetita laughing))))? Nici macar nu stii ce varsta am si iti permiti sa ma numesti fetita? Spun sa iti controlezi cuvintele, un sfat, nimic mai mult! In primul rand, cancerul e asimptomatic. Cancerul reprezinta inmultirea nerepetata si necontrolata a unor celule. Fara durere, fara nimic. De aceea mor sute de oameni de cancer deoarece NU SE SIMTE! Oamenii care depisteaza cancerul sunt oamenii care-si fac analize totale anual dar, sunt foarte putini oameni care fac asta.
Asa ca, "fetita" eu zic sa te informezi cu privire la cancer pentru ca, nu esti deloc informata. Multumesc happy

| CristianaMaria a răspuns (pentru Xalion):

laughing)).ok,hai sa lamurim o chestie.eu termin facultatea de medicina, stiu perfect ce e cancerul dar aparent tu ai anumite lipsuri pe tema asta.cancerul in sine da, e asimptomatic in fazele incipiente dar el apare in urma unor afectiuni.cancerul apare in mediile in care exista o inflamatie in special, unde exista leziuni, unde exista virusi.cancerul de col apare datorita hpv ului pe care tu il poti depista mergand la ginecolog si putand preveni totul din timp, cancerul de stomac de ex il poti preveni tratand o banala gastrita care e o leziune, inflamatie etc.inclusiv la ficat poti preveni prin testele anuale de hepatita.cancerul de tiroida il tratezi prin control si eco verificand daca ai noduli. daca tu iti tratezi leziunile/infectiile cu anumiti virusi te protejezi si scade drastic riscul de a dezvolta un cancer. daca tu vi aici si spui ca ai intrebat rude in domeniu iar apoi ce te-ai gandit tu"bai, ala e un incapabil, a facut 6 ani de facultate plus rezidentiat, e vai de capul lui, hai sa le cer parerea si copiilor de pe TPU ca sigur stiu ei mai bine sau poate imi raspunde mie unul asa ca va fi bine si stau impacata.nu imi pasa de varsta ta, si eu pun intrebari aici dar chestile seriose, chestii de medicina mai serioase nu prea are sens sa le postezi pentru ca nimeni nu te vede, nu te palpeaza, nu stie nimic.ca sa iti spuna cineva ce ai tu de facut, trebuie sa stie un istoric despre tine si sa te VADA.tu cand spui ca ai o galma, eu ma pot gandi la cel putin 3 chestii care pot fi.in fine, nu ti am raspuns in scop de cearta dar ma frapeaza ideea asta de a te trata dupa gura lumii, si mai ales tu ti-ai ales numai elita. dupa ce mi-ai spus ca ti au dat doctori sfaturi si tu nu i ai considerat suficient de pregatiti si ai venit aici pentru niste pareri extra, superioare fraierilor cu 10 ani de facultate, mi-am format deja ideea despre tine.

| Xalion explică (pentru CristianaMaria):

Din cate am vazut de pe profilul tau esti la Stoma. Ok, nu am vrut sa incep chestia asta dar daca ai spus-o tu. Bun, sunt la UMF in anul 2, medicina generala. Sa zicem ca in 2 ani de studiu, am acumulat anumite informatii, asa ca..de la viitor medic la viitor medic, respect. In al 2-lea rand, in niciun caz nu am spus " DATI-MI UN DIAGNOSTIC! CE MEDICAMENTE SA IAU?" Am cerut pareri de la posibile femei care au mai avut acest lucru. Ah si, medicii despre care am spus nu sunt specializati pe ginecologie, asa ca parerea lor conteaza intr-o anumita limita. Multumesc de informatii.

| pitik200 a răspuns:

Buna, te-ai epilat recent?

| Xalion explică (pentru pitik200):

Recent..mhm sa zicem cam 3 saptamani. Dar nu e fir de par crescut sub piele..nici nu se poate vedea, doar simtii

| pitik200 a răspuns (pentru Xalion):

"Galmele" astea pot fii doar niste inflamatiii. Conteaza si sapunul cu care te speli, si lenjeria pe care o porti. Asteapta cateva zile si vezi cum se comporta. Ai grija de zona ta intima, ai grija cu ce te speli si fii mai delicata.

| Xalion explică (pentru pitik200):

Bine! Multumesc mult de raspuns!