| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi în jurul orei 14 pisicuța mea în vârstă de 3 luni m-a muscat de deget. Imediat după m-am dezinfectat cu spirt și betadina și am aplicat baneocin crema. Acum,la câteva ore după, degetul meu a inceput sa se umfle putin acolo unde e intepatura și să mă doară doar daca apăs in zona mușcăturii. Precizez că saptamana viitoare,luni, trebuie sa merg cu ea pentru antirabic, având făcut doar primul vaccin și deparazitare interna și externă. M-a muscat că a auzit aspiratorul, nu din alte cauze specifice turbării laughing Să merg la spital sau sa incep sa iau antibiotic? N-aș vrea sa fac antirabic+ antitetanos ..nu știu ce să fac. Va mulțumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și dacă ai fi pus doar betadină (e cel mai bun antiseptic) ar fi fost suficient. Nu se-ntâmplă nimic. E normal să te doară, dacă te-a capsat. Ține degetul înfășurat într-o compresă cu apă rece. Și în două zile ești vindecată.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca are rabie aia se observa clar in comportamentul pisicii, parintii tai si-ar da seama 100%. Pisiciile sunt extrem de sensibile la galagie si s-e intampla des sa te atace daca intra in panica.
Nu are nimic, putin spirt sanitar ajunge, este ceva comun ca pisica sa te zgarie/muste...

| alex15ccc a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar o sa mori, o sa mori de frica rolling on the floor
nu o sa patesti nimic, ce naiba, te sperii degeaba, pisicile cu rabie le gasesti doar in salbaticie, paduri etc