| 70gabriela70 a întrebat:

Buna!
Auzisem de la cineva ca daca ai tatuaje, epilarea definitiva ar fi o problema pentru ele sau ca ar dauna pielii. Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adelina13062014 a răspuns:

Din cate stiu eu epilarea definitiva este pe linie cu cancerul de piele. Cel mai bine este sa mergi la un medic dermatolog ii explii situatia si vezi ce sfat primesti. Si da, epilarea definitiva dauneaza tatuajului daca nu ma insel se face cu un laser. Soaterea tatuajului se relizeaza la fel.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca ai tatuaje in locuri cum sunt mainile si picioarele epilarea cu laser o sa le strice, pentru ca afecteaza cerneala. Ideal ar fi ca epilarea definitica sa aiba loc inainte de tatuare. Sau le faci dar nu te poate da cu laser pe ele. Una din doua.

| 70gabriela70 explică (pentru Wr3nch):

Chiar daca mi-as fi facut tatuajul inaintea epilarii, am inteles ca tot trebuie sa mergi la sedinte de intretinere pe parcursul anilor.

| Wr3nch a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai da. De asta nu e o idee buna sa le combini.

| Swae a răspuns:

Epilatul definitiv cauzeaza depigmentare.

| AwGenetix a răspuns:

Tatuajul dăunează pielii, nu epilarea. ala dauneaza si cu si fara vreo alta acțiune. Nu neaparat azi maine sau vizibil.

| 70gabriela70 explică (pentru AwGenetix):

Iti multumesc de raspuns.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru AwGenetix):

Una este epilarea (ceara, epilator, lama) si una este epilarea definitiva intinsa pe mai multe sedinte (realizarea ei se face cu laser). Tatuajele nu dauneaza cu absolut nimic happy. Am bratul stang acoperit de tatuaje, analize inainte si dupa fiecare sedinta de tatuat, rezultate bune happy.

| Yurisa a răspuns (pentru AwGenetix):

Cum dauneaza?

| AwGenetix a răspuns (pentru Yurisa):

Medical si estetic. asa dauneaza. daca vrei pe indelete, poti cauta un dermatolog la tine in zona, si iti explica in detaliu.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Din cate stiu eu epilarea definitiva este pe linie cu cancerul de piele. Cel mai bine este sa mergi la un medic dermatolog ii explii situatia si vezi ce sfat primesti. Si da, epilarea definitiva dauneaza tatuajului daca nu ma insel se face cu un laser. Soaterea tatuajului se relizeaza la fel.