| MariaIoana a întrebat:

Azi, mi s-a spus ca pot sa raman insarcinata fara probleme, chiar si luna aceasta dupa CM. Din cauza ca ovulatia mea este lenesa mi s-a dat un tratament, Clostilbegyt, din a 5-a zi. " Dupa terapia cu clomifen creste incidenta aparitiei sarcinilor multiple, sarcini ectopice, fibromului uterin.sarcinilor anormale." Asta scrie pe prospect, acu am vazut. Din cate mi-am dat seama e pentru stimulare ovariana. Ok, nu m'ar deranja o sarcina multipla, din contra, m'as bucura, dar pentru restul... daca exista aceste riscuri oare de ce mi le'a prescris? A, inca ceva pe reteta doctorul a scris 1 pe zi, la farmacie mi s-a spus 2, una dimineata una seara, in orice caz o sa sun maine sa ma lamuresc cum trebuie luate. Si totusi, sa le iau daca exista aceste riscuri? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista acele riscuri si sunt destul de mari. Dar, din pacate, orice tratament de stimulare a ovulatiei ai lua, exista aceste riscuri. Iar fara ovulatie (sau cu una lenesa cum spui tu) nu poti ramane insarcinata. Este alegerea ta in functie de cat de mult iti doresti un copil si cat timp mai poti astepta. Daca esti tanar, poti incerca vreo 2 ani metoda clasica, fara medicamente, doar cu teste de ovulatie lunar pentru a identifica cand se produce ovulatia. Daca te grabesti, trebuie sa te hotarasti daca vrei sa risti sau nu. Clostilbegytul este un tratament periculos pentru sanatate, care trebuie incercat doar in anumite conditii stricte, cand au fost incercate alte metode de a obtine sarcina si este documentat ca nu exista ovulatie

2 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Ia un paracetamol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 19 ani deja vrei sa ramai gravida? Pai e bine asa, foarte bine.