| fashionaddict a întrebat:

Buna!
Care ati avut apendicita...imi puteti spune cum vi s-a manifestat aceasta boala sau cum ati descoperit-o?
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am descoperit-o "pe ultima suta de metrii" sa zic. Am venit intr-o zi de la scoala cu durere in partea dreapta, inspre articulatia piciorului. Avusesem si "sport" in ziua aia si am crezut ca am o intindere. Mama m-a dus, totusi la camera de garda, asa, "cat sa fie sigura". Si a doua zi, chiar inainte de Mos Nicolae cine era operata?! Io! Am avut anestezie locala (am fost treaza) si dupa ce s-a terminat am cerut sa imi vad apendicele. Imi pare rau ca nu m-au lasat sa il pastrez big grin

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu te supara, dar daca dai un search (cautare laughing pe TPU ai sa gasesti atat de citit despre apendicita de are sa te ia somnul.

| Tourniquet a răspuns:

Pai, aveam 6 ani si 4 luni. laughing

Era weekend, eram cu verisorul meu, cu bunica si matusa happy

Cica faceam itnrecere cu verisorul meu, si cand alerg ma ia o durere in partea dreapta.

Ma lasa, ma lua, ma lasa, ma lua. straight face

Am inceput sa plang nu mai puteam mergea...

Si matusa l-a sunat pe tata, tata a venit acasa, si m-a dus la camera de garda straight face.

Vine si mama fuga straight face. dupa ce imi face toate porcariile alea, ma duce in sala aia. cu targa eu ma tot irdicam de pe targa strigand,, Mami! " laughing.

M-a intrebat doctora cati ani am si cica fac eu de emotie, frica, teama '' 6 ani si 4 ani " in loc de,, 6 ani si 4 luni " laughing

Era o lumina puternica sus, eu am inchis ochii pentru ca ma dureau (dupa ce mi-a facut anestezie), iar apoi cand i-am deschis o vad pe mama happy

The end laughing.

Sa stii ca operatia nu e grea, dar ai o durere straight face

| Unique_8782 a răspuns:

Da happy te doare in partea dreapta, te doare piciorul, dureri de cap... stare de greata, eu pe astea le-am avut.

| lucib a răspuns:

Pai apendicita apare daca manacam coji de seminte, samburi de pepene si alte lucruri din astea.Simtomele apendicitei sunt:de doare foarte tare burta(si altele nu mai stiu)... Sper ca ti-am fost de folos... fundita te rog:*.

| TaylorSwift a răspuns:

Pai se manifesta asa: cand faci miscare te doare in partea dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 2 saptamani am fost operat am 13 ani aproape eu am avut apendicita acuta ascunsa m-am dus la doctor si ma palpat pe burta si te apasa tare si trebuie sa-i spui daca te doare apoi te pune sa sari si ii spui ce simti ii zici ca te doare si iti spune ca ai sau nu apendicita apoi te duce in blocul operator unde niste asistenti draguti voi vorbi cu tine apoi o sati zica pe patul de operatie sa numeri pana la 10 eu am numarat pana la 5 si m-a luat somnul apoi te trezesti dupa vreo 4 5 ori la mine... si nu te doare 1 zi bei compoturi si ceai fara zahar apoi astea 2 cu zahar in a 2 zi la fel cu zahar in a 3 zi branza de dieta fagaras de preferat iar cam in a 5 sau a 4 zi friptura de pui pe gril sau fiarta cu putina supa dupa vreo 7 8 zile iti da drumu acasa depinde de gravitate si de doctor Bafta!