| Violent a întrebat:

Care este cauza aparitiei punctelor negre pe fata si cum pot fi inlaturate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PaulaJy a răspuns:

Buna!
De obicei punctele negre apar din cauza poluarii de afara, a aerului ce este din ce in ce mai sufocant, a prafului etc. Mai exact.ele apar cand tenul este ''sufocat'' de aceste probleme ale mediului incojurator.
Ele se pot inlatura prin folosrea unei ape termale, o solutie pe baza de alcool, dar nu foarte mult fiindca nu e bun pentru tenwinking si mai sunt tot felul de creme contra problemelor pielii printre care se numara si punctele negre. Pupici :*

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Punctele negre sau comedoanele deschise sunt formatiuni cu varful negru, aparute ca urmare a
hiperactivitatii glandelor sebacee (atentie, varful negru, vizibil la suprafata pielii nu se datoreaza
murdariei ci melaninei). Cel mai frecvent punctele negre apar la nivelul fetei, spatelui si a pieptului
sau oriunde pe corp in apropierea glandelor sebacee.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-puncte-negre

| d3javw a răspuns (pentru doctoressa):

Situl care l-ai postat a fost de mare ajutor. multumesc

| Violent explică:

Va multumesc de ajutor.

| xBlackDreamx a răspuns:

Punctele negre apar din cauza prafului din jurul tau...eu te-as sfatui sa te duci la farmacie si sa iei un Clean and clear, dar trebuie sa ceri si parerea farmacistei.

| George1347 a răspuns:

Buna.Punctele negre sunt impuritati ex: (praful) incearca o crema pentru asa ceva