| elena98 a întrebat:

care sunt semnele problemelor coloanei vertebrale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| devine a răspuns:

Daca ai probleme in zona lombara poti avea dureri locale sau durerea o poti resimti in fesa sau chiar pe picior, pana in calcai; de asemenea pot sa apara si furnicaturi sau amorteli in anumite zone ale piciorului/fesei; daca problema este in zona cervicala, pot sa apara ameteli cel mai des si dureri, uneori chiar si lipotimii (lesinuri); in zona toracala nu sunt de obicei probleme; pot sa apara totusi modificari ale formei coloanei vertebrale (de tipul scolioza - cand se curbeaza spre dreapta sau spre stanga; sau cifoza - cand se curbeaza in afara si apare cocoasa); tot lombar sau cervical mai poate sa apara lordoza (curbarea coloanei vertebrale in interior)l lordoza lombara este specifica femeilor

| express11 a răspuns:

Stai dreapta miinile pe linga corp,tii picioarele lipite,inclusiv labele picioarelor, bagi barbia in piept. daca simti durere in coloana, ai probleme.

| dodo99 a răspuns:

Intreaba primul medic ce iti iese in cale!