| Fumiko a întrebat:

Cam cat de gros este un disc al coloanei vertebrale? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de varsta si care parte a coloanei, de partea discului. Discul dintre L1 si L2 nu e la fel de mare ca cel dintre L4 si L5, acelasi disc nu e la fel de gros anterior cum e posterior si mai depinde si de constitutia si mai exact inaltimea persoanei.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Uite:
http://img.medscapestatic.com/article/587/904/587904-tab3.jpg

E mai complex si greu de masurat decat pare:
https://radiologykey.com/wp-content/uploads/2016/08/C2-FF26.gif

Nu stiu de unde a scos Adry 20 de mm...

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

M-am mirat si eu cand am auzit 20 de mm, adica mi se pare cam mult, parerea mea. Multumesc de raspuns.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

20+ are o vertebra, dar un disc intervertebral nu are atata, probabil se referea la vertebra insa o vertebra e in general mai mare de 20mm, depinde din nou din ce zona si la ce persoana...

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Asa vrbesti de parca ai fi doctor +:-)

| AdryFlorea a răspuns:

Cam 20 de milimetri.