| Victoria18 a întrebat:

Care sunt simptomele unui colon iritabil(toate) si ce tratament necesita aceasta afectiune? Ce e mai exact un colon iritabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Mai este denumit si SII = sindromul intestinului iritabil.
Se manifesta prin indispozitie, meteorism abdominal, alternari bruste intre episoade de constipatie si diaree.
Poate aparea din diferite cauze:
-tratament cu medicamente care irita intestinul (tablete de fier sau antibioticele);
-alergie sau intoleranta la anumite produse (ex. glucoza, gluten, lactoza);
-stres, anxietate sau dezechilibru neurologic.
Trebuie crescut consumul de:
-ovaz, fructe, porumb, curmala japoneza, papaya, afine, fibra, iaurt, apa.
Trebuie redus sau elimininat consumul de:
-tarate de grau, leguminoase, lapte, branzeturi maturate, gluten, carne.
Boala nu se poate trata, dar se poate tine sub control.
Mai multe detalii aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......il-sii_560

3 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Am citit ceva pe romedic iar clara_p spune ca ia trecut cu laptele Puleva din Spania. Ce facem, vii la mine aici in Spania sa te tratezi?
Eu numai lapte marca Puleva beau, sau vrei sa iti pun pachet sa iti trimit?
http://www.romedic.ro/forum/colon-iritabil-urgent-94218/1
Daca vrei vorbeste direct cu clara, sau poti sa dai click pe fata aceea mirelagd ca sa ii urmaresti situatia.
Ai grija la stres, trebuie sa inveti sa te relaxezi. Ca daca esti tu sanatoasa si noi suntem.

Răspuns utilizator avertizat
| Anapanda a răspuns:

Uite aici un articol care ar putea sa te ajute: ...termitente