| Sorin110 a întrebat:

Am colon iritabil,si am perioade cand fac diaree cu sange! Ce alimente as putea lua, si ce tratament as putea sa urmez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La medic ai fost sa-ti recomande ceva?
http://www.eva.ro/......22390.html
Poti face si un examen coproparazitologic daca pana acum nu te-ai confruntat cu astfel de probleme, posibil sa fie paraziti.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti incearca terapia ONDAMED. Face minuni. Pe incercate.;). Trateaza si probleme ale stomacului, colon, ulcer, etc. Totul se axeaza pe ajutarea organismului sa se refaca singur. Intra pe www.ondamed.ro sau poti suna aici pentru mai multe informatii: 0723.812.674.

PS cauta pe google - ondamed - si o sa vezi ca e singurul aparat care trateaza boala Lyme de exemplu.

| Sorin110 explică (pentru anonim_4396):

Sunt din Judetul Suceava! Dar in afara de terapie ce alimente as putea lua sa ma tratez? Mulrumesc anticipat!

| faya a răspuns (pentru Sorin110):

Te ajuta mult :
- ovăz, cerealele integrale (fulgi de ovaz si tarate)
- quinoa (pulpă și fulgi)
- secară (sau făină) ---> care sunt pline de fibre solubile.
- Labiatae (busuioc, menta, oregano, cimbru...)
- Umbelliferae (marar, anason, coriandru, pătrunjel...).
- menta care ar tinde să se relaxeze muschii intestinale (frunzele)

Sfat - mese dese si mici, mici + reducere stres ( ca asta e din pacate imboldul la afectiunea asta)

De evitat :
- cafea cu cafeina
-cereale, grâu (paine, cușcuș, etc)
-nuci și semințe întregi (migdale, fistic, seminte de in)
- alimentele prajite
- sosuri bogate in grasimi
- carne, carne de pasăre și mai mult pește gras (carne de vită, cârnați, salam, pielea de pui și rață, somon, etc.)
- legume ce contin amidon (năut, fasole, soia...)
- mere crude sau fierte, smochine
- varza de Bruxelles, conopida, broccoli
- îndulcitori artificiali (guma de mestecat și bomboane fără zahăr, băuturi răcoritoare și băuturi cu conținut caloric scăzut...), sorbitol și manitol.

| Sorin110 explică (pentru faya):

Ce fel de carne as putea manca? Sau macar ce alimente de baza as putea sa mananc?