| asd000 a întrebat:

Carnea de iepure contine colesterol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ficatul este responsabil de producerea colesterolului, deci nu stiu daca e nevoie ca alimentele pe care le consumam sa contina colesterol. Este suficient sa ii furnizezi ingredientele necesare, care se regasesc chiar si in plante, iar ficatul tau se va ocupa singur de sinteza lui.

| relian a răspuns:

Ba eu cred ca contine.Cum cineva spnea nu contine deloc este imposibil asa ceva. Orice carne de care ar fi ea si de unde ar proveni contine colesterol.Omenii in primul rind tgreb sa inteleaga ce este ala COLESTEROL de cite feluri este si care dintre tipurile de colesterol este daunator si care nu si asa mai departe.Carnea de Cangur are cel mai mic continut de colesterol.Dar cum la noi nu cresc canguri pe drumuri aia e poti consuma carne de pui si anume pipet de pui daca esti fata si vrei sa nu te ingrasi. Iara pieptul ala de pui il consumi doar fiert.Wow ce mai zic si eu pe aici. Daca carnea de iepuri n-ar avea deloc colesterol atunci sar ficrescut iepuri la greu mai ales cas usor de crescut.

| relian a răspuns:

Am vazut articole in ziarele romanesti care pfff titluri carnea de iepure nu contine colesterol deloc, bla bla.Si cind citesti mai departe ups stai asa, carnea de iepure contine mai putin colesterol.Deci contine pina la urma.Dar ca sa faca reclama sau mai stiu eu din ce motive baga titluri din astea pompoase sa atraga lumea. Apoi se mai arata ca aceasta carne este foarte solicitata nu mai stiu eu unde in alte tari.In care tari frate ca eu nu am vazut pe nicaeri carne de iepure la vinzare la magazine.Ce nutritionisti ce povesti.Deci astea sint povesti.Iepurele fiind un rozator este f usor de crescut si daca ar fi asa de super aceasta carne toti ar creste iepuri, mai ales ca ei sint gata pentru gratar sau ce faci din ei dupa citeva luni exact ca si gainile.Deci povesti.

| bunicisibuni a răspuns:

Nu conține colesterol.

| Porttocalaaa a răspuns:

Nu contine deloc.

| PaulMPIC a răspuns:

Buna! nu contine coleserol si este cea mai buna carne posibila

| Dan112 a răspuns:

Salut, colesterol nu contine + mai e si dietica

| sergyu1998 a răspuns:

Carnea de iepure nu contine deloc colesterol.