| ριтιкaa1998 a întrebat:

Ce alimente au efect laxativ daca esti constipat? Scuzati intrebarea.
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

- Prune
- Caise
- Curmale
- Stafide
- Nectarine
- Mere sau suc de mere
- Sfecla
- Afine
- Nucă de cocos
- Cafea
- Mălai
- Păpădie
- Struguri
- Pătrunjel

Trebuie să consumi şi multe lichide. Bea multă apă, şi eventual poţi face un ceai verde, să bei două căni. PS - Sper să nu dai dintr-o extremă în alta.

Toate cele bune!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Semințe de in, fructe consumate zilnic, orz verde și germeni de grâu.
Exclus sedentarismul!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Sunt alimente care stimuleaza secretiile digestive si miscarile intestinale. De exemplu, alimentele grase si alte alimente precum cafeaua, ciocolata, ridichile, alcoolul stimuleaza eliberarea bilei in duoden, din aceasta cauza este cafeaua un laxativ atat de bun. Aviz aici celor care au pietre in vezica biliara, deoarece poate cauza colici biliare.
Alimentele care dau volum bolului digestiv, pe de alta parte, contin fibre vegetale nedigerabile (pectina, celuloza), care amestecate bine cu apa dau volumul respectiv. Aici intra fructele, legumele si zarzavaturile, in forma cruda sau gatita (supe, soteuri, ghiveciuri, compoturi, etc.). Fibrele stimuleaza miscarea intestinala.
In plus, este recomandata o scurta plimbare dupa fiecare masa, tot pentru stimularea digestiei.

| neutrino a răspuns:

Perele pe stomacul gol.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Varza murata, fructele crude, cafeaua, etc

| Hace a răspuns:

Prune, iaurt, lapte, pere si lista poate continua.