| Unique a întrebat:

Ce-am vrut sa va intreb este ca de ce in cateva zile am slabit 3 kg?
Ma mira faptul
Am avut 53 si acum am 50
sad
DECI : este bine? Am aproape 17 ani si 1, 60
Dar totul se repeta in cateva zile odata am 52-53 dupa 51 iar odata 50
de 50 si 53 nu trec mai departe
cam asta este greutatea in care ma compensez
Doar ca s-ar putea face ceva? Si nu mananc mult pe zi cam 2-3 mese in functie de ce mananc si cat mananc, nu mananc mult stati linistitilaughing
Doar ca oricat as manca imi mentin echilibru la corphappy
asta e bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cami_5314 a răspuns:

Cand te cantaresti trebuie sa tii cont de mai multe lucruri. In primul rand trebuie sa te cantaresti de fiecare data dimineata pe stomacul gol(fara sa fi baut sau mancat nimic) dupa ce ai fost la baie. Apoi trebuie sa tii cont de cata sare ai consumat cu o zi inainte(cu cat mananci mai sarat cu atat retii mai muta apa deci o sa cantaresti mai mult), trebuie sa tii cont de ciclul tau menstrual(ai sa vezi ca daca se apropie sa-ti vina ai sa retii mai multa apa ca de obicei-depinde de persoana dar la mine vorbin si de 2 kg in plus), trebuie sa tii cont si daca esti sau nu constipata.
Oricum ar fi, variatia de greutate de 3 kg este perfect normala. Ca ai intr-o zi 50 si in alta 53 nu inseamna ca ai slabit, ci doar ca ai transpirat mai mult intr-o noapte sau ai retentie de apa. Nu mai vorbesc daca te-ai cantarit dimineata si apoi seara, pentru ca poti sa ai diferenta chiar de 4 kg. big grin
Deci cantarit doar dimineata, dupa baie, fara sa pui ceva in gura si tine cont si de retentia de apa!
Multa sanatate

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Variatia asta de 2-3 kilograme se datoreaza faptului ca nu te cantaresti intotdeauna in conditii standard (adica la aceeasi ora a zile, dupa mictiune si defecatie, fara a fi mancat inainte).

| Bacemi a răspuns:

Si eu eram in aceeasi situatie. Nu depaseam 55 de kilograme. Toti imi spuneau sa mananc mai mult, ca prea sunt slab. Dar dupa ce am revenit dintr-o calatorie am inceput sa pun si am ajuns si la 86. Acum stau ceva mai bine.

| glamour_5213 a răspuns:

Redu putin din sare. ca nu face atat de bine.
Greutatea ta ideala ar fi 50 KG. deci esti Ok

| Unique explică:

In fiecare dimineata ma cantaresc cand ma trezesc

| Unique explică:

Sare consum in prostie si mananc foarte multa
o ador

| al3utzu a răspuns:

Consulta-te cu un doctor, glanda tiroida e posibil sa nu fie tocmai in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-mi dai te rog dieta. Dacă nu ai dietă, ce faci zilnic de dai jos? Eu nu scap de kilogramele în plus.