| candycarrie a întrebat:

Am si eu o problema.de vreo cateva luni m-am lasat influentata de o prietena sa vomit tot ce mananc ca voi slabi.si am facut asta.Am slabit mult dar acum nu ma pot opri si orice mananc vinovatia sau obisnuinta ma face sa vomit. oricat de putin mananc imi vine inapoi.nu stiu cum sa incep sa mananc ormal dar sa ma si mentin, ca mi'e frica ca voi reveni la greutatea initiala si eram destul de plinuta.Precizez ca m-am obinsnuit totusi sa mananc dimineata paine prajita sau lapte slab cu cereale fitness si sa nu vomit, in rest mancarea care o consum dupa ora 12 (cam asa) aceea o vomit. va rog nu ma judecati si dati'mi un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dyana_8491 a răspuns:

Buna, cam aceeasi problema am avut-o si eu si inca mai imi revine din cand in cand! A inceput sa nu mai mananc nimic, orice mancam vomitamsad era foarte nasol! am fost la un medic nutritionist si la inceput mi-a sugerat sa mananc( de fapt sa beau doar sucuri de fructe obtinute la storcator) apoi incetul cu incetul diversificam dieta! si cel mai important cand simti ca-ti vine sa vomiti opreste-te din mancat si aseaza-te putin in pat! vezi cum te simti! incearca sa dormi mult! De ingrasat nu-ti face griji ca nu te vei ingrasa curand abia dupa 4 ani poti reveni la greutatea ta initiala!winking iar cel mai important incearca sa nu mai urmezi diete periculoase pentru organism!:* baftawinking

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te vada un psihiatru. Suferi de o forma grava de bulimie si, daca nu te tratezi repede, o sa te omoare. Varsand, pierzi minerale importante si astfel inima este slabita si va ceda curand. Este o urgenta boala ta, trebuie sa primesti ajutor cat mai repede, altfel s-ar putea sa fie prea tarziu. Mergi luni la un psihiatru si, eventual, interneaza-te in spital pentru supraveghere.

| dichi a răspuns:

Prima data iti recomanda sa citesti acest articol ca sa stii cu ce te confrunti: http://www.cura-de-slabire.net/anorexia/. Dupa ce ai citit, parerea mea este sa mergi sa vezi un doctor si eventual un psiholog. Aceasta problema nu tine neaparat de nutritie. Problema este in mintea ta. Succes

| zepssy a răspuns:

Vomitatul este foarte rau pentru dantura - voma contine cantitati foarte mari de acid care iti afecteaza dintii!

| thealchemist a răspuns:

Sfatul e sa lasi vinovatia in urma, pentru ca poti sa si mori din asta.

| Diva a răspuns:

Esti anorexica! Mergi urgent la medic! http://www.kudika.ro/articol/special/5101/Jurnal-de-anorexie.html
Mult Succes!

| Diva a răspuns:

Esti anorexica! Mergi urgent la medic! http://www.kudika.ro/articol/special/5101/Jurnal-de-anorexie.html
Mult Succes!

| Diva a răspuns:

P. s fato multumesc frumos pentru stupid e clar ca adevarul doare poate mai tarziu o sa-ti dai seama ca esti bolnava si ca ai nevoie urgenta de ajutor... dar o sa fie prea tarziu

| Gizăz a răspuns:

Cel mai bun sfat e să te duci la un nutriţionist şi să nu mai fii atât de credulă şi influenţabilă altă dată. Înţelege că prietenele tale poate sunt imbecile şi nu Einstein.

| Miha a răspuns:

Un sfat ar fi sa nu mananci mancare ''grea'', sa incerci sa mananci mancare mai usoara nu-ti vine sa vomiti d la cereale cu lapte deoarece sunt foarte usoare(si e ca si cum nu ai manca)dc nu incerci sa mananci doua porti d cereale p zi iar seara pana in ora 6 sa mananci niste piept d pui cu cartofi natur?

dar este posibil ca organism tau sa se fi obisnuit sa dea afara tot ce mananci... poate dai o fuga si pana la doctorwinking

| karellen a răspuns:

Ti-ai dereglat metabolismul si sistemul digestiv ascultand de tampeniile prietenei tale. mergi la un nutritionist

| candycarrie explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri :* si va rog nu imi mai dati mesaje gen "cum ai facut?" pentru ca eu stiu ca e ceva rau si nu vreau sa recurga cineva la asa ceva, scuze, nu din rautate nu va spun "secretele" laughing.

| loredana2012 a răspuns:

1.Prietena ta e o tampita
2. S-ar putea sa fie vorba de bulimie, o boala cu urmari grave, asa ca du-te urgent la doctor si nu te mai lasa influentata de toate toantele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa te iei dupa ea. Ai devenit anorexica. Du-te la doctor!

| alexandra_9819 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai lasi influentata de prietenii.Cat despre problema cu slabitul as spune sa mergi la medic si el cu siguranta te va ajuta. Fa-ti un regim si asa poate o sa slabesti mai usor. BAFTA! happy