| myname93 a întrebat:

Buna. Ce efecte are anestezia? Anestezia daca este aplicata in repetate randuri care sunt urmarile? Am auzit ca pot afecta inima. Pentru instalarea unei proteze dentare care sa ilocuiasca toti dintii de cate anestezii este nevoie? Trebuie facuta cate o anestezie pentru fiecare dinte/masea scoasa? Anestezia pentru extractie se face prin injectarea anestezicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In timp slabeste muschiul inimii si organismul devine imun la ea, nu trebuie facuta la fiecare dinte. se face o antestezie locala adica nu mai vei simti fata, nu se face mai multe si cantitatea creste

| Anonimuserr a răspuns:

Nu cred că devi imun la ea, dar poate da anumite boli, slăbind nervii din zona respectivă. Slăbind nervii, vei percepe durere. Era un reportaj la TV că cineva s-a operat cu anestezie generală de vreo 20 de ori. S-ar putea daca este administrată de multe ori să devi imun dar aici vorbim de ordinul zecilor de anestezii și nu la 1, 2, 3, 4,5,6. Evident, contează și durata dintre aceste anestezii dacă sunt efectuate la câțiva ani e în regulă. Dar dacă o faci la o lună sau câteva luni e bine deloc. Pentru instalarea unei proteze dentare nu este necesară câte o anestezie la fiecare dinte!