| lumy4u a întrebat:

A facut cineva anestezie totala pentru o extractie de masea? unde? cum a fost? dau funda, mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Acum inteleg de ce-a intrat frica si panica in tine.Intelege, nu toti sunt asa stângaci!

41 răspunsuri:
| ioanateo a răspuns:

Am avut cate o anestezie pentru cate o masea scoasa. La inceput doare oleaca, ca simti intepatura de ac, ti-o injecteaza, o lasa catva timp apoi scoate maseaua. Sa iti zic: nu doare deloc doar atunci cand iti infige acul in gingie apoi deloc! Dar cand dormi sa iti spun, nu doare, doar ca trebuie sa suporti amorteala de la anestezie! Iti zic adevarul!

| lumy4u explică (pentru ioanateo):

La mine nu a mers asa sad mie mi-a facut 3 injectii, in gingie, langa masea si in cerul gurii si cand a incercat sa imi scoata maseaua ma durea rau si dentistul a zis ca nu intelege de ce inca ma mai doare si a zis sa ma duc la alt destist. deci am nimerit la cel mai prost dentist crying

| ioanateo a răspuns (pentru lumy4u):

Probabil nu a avut efectul injectia...

| doctorandus a răspuns:

Daca are ace fine, te poate injecta cu anestezic local si de-abia simti. Anestezia totala poate avea efecte secundare (cum ar fi sa ai ghinionul sa nu te mai scoli din ea, sa simti cum te opereaza si sa nu poti misca nimic, sa cazi intr-o depresie acuta, etc.).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se fac anestezii generale pentru extractii! Iti va da niste injectii in gingii, de jur imprejurul măselei. Pișcă, atat. Nu-s dureri insuportabile. Curaj, du-te linistita, nu vei simti nimic.

| lumy4u explică (pentru floresdemayo):

Am fost! si mi-a facut 3, 4 injectii in masea cu anestezic si cand a incercat sa imi scoata maseaua ma durea rau si a zis handicapatu ala de dentist ca nu intelege de ce, sa ma duc la alt dentist!laughing)

| floresdemayo a răspuns (pentru lumy4u):

Atunci bine a zis. Du-te la altul. Sunt medici care scot usor, fara durere. Sunt si prostanaci care nu stiu ce anestezic au, dar nu ajuta. Intereseaza-te inainte de medicul respectiv.

| lumy4u explică (pentru floresdemayo):

Tu la ce dentist mergi?big grin daca esti din buc.

| floresdemayo a răspuns (pentru lumy4u):

N-ai citit raspunsurile mele? Sunt din Sibiu. Daca vii aici te duc la prietena mea, vii cu mine. Si nu simti nimic. Ea e medic dentist.

| lumy4u explică (pentru floresdemayo):

Mersi,dar nu cred ca ajung prin sibiu tongue

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vreau sa va intreb si eu ceva: in orasul meu e un doctor specialist stomatolog (nu-i dau numele ca ii fac doar reclama proasta) care, pur si simplu, nu vrea sa scoată masele/dinti, NIMIC! Doar plombeaza.Cand e vorba de extractii te programeaza, ori sa vii a doua zi (si o trimite pe nevasta-sa-cred ca e doar asistenta, daca e!) si ea face extractiile (si culmea, le face perfect, nu doare, nu curge sange, e super) ori te trimite la alt medic, un coleg de-a lui, să zicem. Dar el, nu scoate! Intrebarea e: DE CE? Voi ce ziceti? Pe mine m-a socat chestia asta ani de zile...

| Azµre a răspuns (pentru floresdemayo):

I-o fi frică de sânge...

| floresdemayo a răspuns (pentru Azµre):

Si eu m-am gandit la asta...dar nu stiu daca asta-i adevarul. Chiar nu inteleg.

| Azµre a răspuns (pentru floresdemayo):

Sau pur și simplu omul știe să facă restul mai puțin asta sau a avut pacient care a leșinat la extracție și numai vrea să se mai întâmple.

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

Sunt foarte mulți stomatologi care nu practică extracții dentare și doar îți fac o trimitere la un specialist în domeniu, chirurg, eventual.

Probabil nu mulți vor să riște și să se complice cu măselele de minte.
Pot apărea tot felul de complicații și nici nu cred că este foarte rentabil pentru ei.

| Azµre a răspuns:

O singură înjecție se face. Eu am scos două măsele de minte și nu am simțit nimic.

| floresdemayo a răspuns (pentru Azµre):

Băiat destept. Si cuminte, pe deasupra!

| Azµre a răspuns (pentru floresdemayo):

Mulțumesc...batting eyelashes am și eu dentistul meu care ma rezolvă și pe ochi frumoși și îmi lucrează și bine...

| floresdemayo a răspuns (pentru Azµre):

Eu cred ca are ea ochii frumosi, de uiti orice durere cand ii privesti! De-aia nu mai simti tu durerea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.m-a muscat o data un caine de picior si i-au ramas 2 masele acolo...a trebuit sa m-a anestezieze cu ceva vodka inainte sa faca extractia de masele cu ranga...

| dragosh57 a răspuns:

Iti face 3 anestezi in gingie si doare ca naiba, nu iti doresc sa ai vreodata probleme de masea

| lumy4u explică (pentru dragosh57):

Stiu,tocmai de aceea intreb de o anestezie generala, adica sa dorm cand imi scoate maseua crying(

| cammm a răspuns (pentru lumy4u):

Iti face injectie la nerv, apoi trebuie sa astepte 5-8 minute sa isi faca efectul.
Cand extrage nu simti ABSOLUT NIMIC.

nu ai dc sa te temi.

cu placere

| dragosh57 a răspuns (pentru lumy4u):

Nu are cum sa te adoarma in timp ce iti scoate maseaua......cand te trezesti o sa lesini si nu risca nimeni

| floresdemayo a răspuns (pentru lumy4u):

Hai măi, fii seriosă, nu doare, nu te mai lăsa influentată negativ. Astia vor sa te sperie. Nu stiu cum de nu se trezeste unul sa zica ceva si mai si, ca sa nu te mai duci deloc.

| lumy4u explică (pentru cammm):

Eu am simtit durere mare dupa 3 injectii si dentistul m-a trimis acasa, nu mi-a mai scos nimic :O WTF

| Pitzipoanca a răspuns (pentru floresdemayo):

Cand nu-si fac efectul 3 anestezii, nu mai tine de stangacie, ci de receptori si de sensibilitatea organismului.

| Trandafirulpasiunii a răspuns (pentru lumy4u):

Insemna ca doctorul este incepator si nu stie probabil sigur unde sa faca injectia. Eu iti recomand sa te duci la alt stomatolog.

| lumy4u explică (pentru Trandafirulpasiunii):

Crezi ca mai am curaj?laughing))))

| Trandafirulpasiunii a răspuns (pentru lumy4u):

Te cred insa este nevoie pentru ca dupa aia o sa ajungi la oplicatii mai grave si o sa te doara si mai tare dupa aceea.

| floresdemayo a răspuns (pentru lumy4u):

Acum inteleg de ce-a intrat frica si panica in tine.Intelege, nu toti sunt asa stângaci!

| AlexMsA a răspuns:

Nu te adoarme, iti face numai locala. nu ai nici o sansa sa dormi. da nu o sa simti nimica. s-ar putea sa nu iti dea injectie, sa te dea doar cu spray, depinde de masea happy

| Mariusssssssssssssssssssss a răspuns:

Ascultama ce-ti spun eu pentru ca eu mi-am scos doua masele. Iti da o injectie langa masea, aceea nu doare absolut de loc numa de gadila un pic. Iti amorteste toata partea aceea a gurii si dupaceea nu mai simti nimic, poate sa-ti traga maseaua cum vrei tu ca nu mai simti nimic. Dar partea cea mai naspa ii aceea ca iti amorteste toata partea aceea a gurii. Ai o senzatie de aia naspa ca de parca nu mai ai gura, nu stiu cum sa spun, dar cand iti scoate maseaua nu te doare absolut de loc. Ascultama ca eu am fost de mii de ori la destist. Imi stiu dentistu cat traiesc eu.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Hai ca esti tare si unic, pe deasupra, cu faza... gâdilitului rolling on the floor

| Mariusssssssssssssssssssss a răspuns (pentru floresdemayo):

Imi pare rau, dar sunt din ardeal si aici la noi asa se spune.Si vorbesc serios, chiar nu doare cand iti da o injectie, doar te... gatila putin laughing rolling on the floor.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Măi să fie, si eu mi-s din Ardeal (Sibiu) dar aici nu se foloseste termenul ala, dar las că o sa incep eu rolling on the floor Sa vezi ce se raspândește, dar sa stii ca tu esti vinovatul, de la tine e plecat totul!

| Mariusssssssssssssssssssss a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu sunt din Cluj si aud cuvantul acesta in fiecare zi. Mai raspandeste si tu sa mai auda si altii de el. Tu ce cuvinte mai ai pe acolo asa mai sibienerolling on the floor

| lumy4u explică (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

La ce dentist ai fost? unde? te rog

| Mariusssssssssssssssssssss a răspuns:

Du-te la un medic specialist!

| Mariusssssssssssssssssssss a răspuns:

Ai de capu meu, cata poveste pentru o masealaughing iti face o injectie si ti-o scoate afara laughing nu ai de ce sa te temi, e o nimica toata. Ti-o scot si eu iti dau o injectie acolo aduc un cleste si ti-o scot afara laughing Mare lucru...

| lumy4u explică (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Spune-i asta dentistului aluialaughing))

| Trandafirulpasiunii a răspuns:

Nu este adevarat nu o sa dormi nu o sa simti nimic aproape toata ziua (maxilar, limba, obraji etc) Iti da o singura injectie aproape de zona unde ai maseua nu simti pe moment decat o intepatura. Cand ti-o scoate nu simti nimic. Funda? Chiar esti de treaba tu mi-ai dat fundita la o intrebare la care ti-am raspuns. Mersihappy. Vrei sa fii prietena mea?