| Mary1993 a întrebat:

Buna! Ce înseamnă WT1 negativ, TTF1 negativ, GATA3 pozitiv si CK7 pozitiv? Toate ieșite dintr-o analiza din lichid pleural cu celule neoplazice. Urmează sa merg maine la doctor cu rezultatele dar nu pot sta liniștită pana atunci. Poate cineva știe...
Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| manuemanoil a răspuns:

Îmi pare rău că întâmpini îngrijorări în legătură cu rezultatele analizelor tale. WT1, TTF1, GATA3 și CK7 sunt gene care pot fi utilizate pentru a ajuta la diagnosticarea cancerului. Analizele de laborator care arată nivelurile acestor gene într-un esantion de țesut sau de lichid pot ajuta medicii să determine tipul de cancer de care suferă o persoană și să stabilească un plan de tratament adecvat.

Din ceea ce înțeleg, rezultatele tale indică faptul că genele WT1 și TTF1 sunt negative, în timp ce genele GATA3 și CK7 sunt pozitive. Acest lucru poate însemna că celulele neoplazice (canceroase) prezente în lichidul pleural nu sunt asociate cu anumite tipuri de cancer și că s-ar putea să fie prezente alte tipuri de cancer.

Este important să reții că rezultatele analizelor de laborator sunt doar o parte a diagnosticului și că medicul tău va lua în considerare și alți factori, cum ar fi istoricul medical și simptomele tale, înainte de a stabili un diagnostic final. Te sfătuiesc să discuți cu medicul tău despre rezultatele analizelor tale și despre orice îngrijorări sau întrebări pe care le ai. Acest lucru te va ajuta să înțelegi mai bine starea de sănătate și să stabilești un plan de tratament adecvat.