| IUBIDUBIDUBI a întrebat:

Buna seara, imi poate interpreta si mie cineva rezultatul testului Papanicolau? Multumesc!
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
Alte modificari non neoplazice: inflamatorii Celule pavimentoase superficiale si intermediare in placarde mari.Acidofilie falsa,carioliza, usoara macromarie, dar fara hipercromazie
Celule epiteliale endocervicale in grupuri mari
F. numeroase polimorfonucleare.
Precizez ca nu exista infectie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o inflamatie, probabil de cauza infectioasa. daca testele din secretie pentru bacterii, paraziti si fungi au iesit negative, atunci e bine sa cautati un virus (de exemplu HPV) care sa dea aceste leziuni inflamatorii destul de severe (banuiesc ca nu va introduceti in vagin substante toxice, asa incat cauza sa fie chimica). Nu exista leziuni canceroase sau precanceroase. Trebuie sa va prezentati la ginecolog cu rezultatul, sa va tratati inflamata.