| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Ce recomandați atunci când sunteți la menstruație și mergi la mare sau la piscină? Aș putea folosi discul menstrual sau cupa menstruală chiar dacă nu mi-am început viața sexuală? Aștept răspunsuri serioase. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acele raspunsuri serioase numai ginecologul le are nu TPU, aici sunt multi habarnisti si părerologi fiecare spune ce crede, nimic real sau de folos, asa ca cel mai bine mergi la medicul tau ginecolog care te are in baza de date fiind pacienta lui si te va informa corect, ce varsta ai?

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti folosi tampoane.Cupa menstruala nu e recomandata daca nu ti-ai inceput viata sexuala. Te va durea si iti va provoca disconfort, plus ca nu te vei mai putea bucura de experienta, fie aceasta la piscina sau la mare.

| Freya1 a răspuns:

Din păcate in afara de ob (exceptând cupa, eu nu folosesc și nu mi se pare chiar sigura) nu prea știu ce ai putea sa iei.
Sunt ob-uri mărime mica ce nu cred ca te afectează în vreun fel.Doar ca e indicat intrând în apa sa îl schimbi des.

Sau alt varianta.In zilele alea sa stai cu pantaloni scurți și sa nu te bălăcesti.

| sweetys a răspuns:

Din cate stiu cupa menstruala e pe marimi, la fel si tampoanele( virgine, viata sexuala, femei care au nascut). Poti incerca cu tampon, daca ai mai folosit si nu ai acea teama de scurgeri, sau cupa.
P. S. A nu se incurca tampon cu absorbant happy