| mirunamocanu171 a întrebat:

Bună TPU, sunt noua aici, am o întrebare, am o mica bănuială de câteva săptămâni ca am un chist ovarian, nu ma doare când apăs pe ovare, sau când fac efort, nici în general nu am dureri, încă nu am început viata sexuala, sunt foarte puțin balonata în partea de jos! Am fost la doctor și a zis ca nu am de ce sa ma îngrijorez, dar tot nu sunt liniștită, vreau sa știu dacă sunt doamne dau domnișoare care au trecut prin asta, dacă au avut, am uitat sa menționez ca am 17 ani, menstruația îmi e cât de cât normal, difera de la luna la luna doar 2 sau 3 zile, niciodată nu mi s-a întâmplat sa nu îmi vina, credeți ca as avea de ce sa ma îngrijorez? Apropo am auzit ca nu poți avea copii în viitor din cauza asta, este adevărat? Aștept niște răspunsuri serioase, nu vreau răspunsuri răutăcioase, o seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca i fost la medic si medicul ti-a spus ca nu ai asa ceva atunci cred ca asa e nu?
Adica ai nevoie de o ecografie transvaginala ca sa fie treaba mai exactă, asa ca poti sa mergi sa faci una.
Chisturile ovariene se trateaza, trebuie sa fi într-un stadiu extrem de avansat ca sa ai nevoie de operație, dar in general trec de la sine sau cu anticonceptionale prescrise de medic.
Eu una am ovare polichistice (ambele mele ovare sunt pline de chisturi mici) si habar nu aveam.Singurele semne pe care le-am avut au fost întârzierile menstruale destul de mari, chiar nu imi veneau o lună sau două si pana si eu mai am o sansa sa raman însărcinată.Asa ca nu te mai îngrijora, fa o ecografie de care ti-am spus daca, chiar crezi ca e problema si liniștește.Si daca r fi nu e neapărat ceva grav.

| Ștefaniq a răspuns:

Nu o să se întâmple nimic rău. Doctorul are dreptate, nu are de ce să te îngrijorezi.