| Winners10 a întrebat:

Cine imi poate recomanda si mie ceva pentru intindere musculara? Si in cat timp trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intinderea musculara se poate trata prin atarnarea relaxata a membrului si usoare miscari de rotire stanga-dreapta, in jurul osului principal. In cateva ore va trece.
In cazuri de intindere produse brusc (lovire sau intindere foarte rapida) se aplica SI compresa cu apa rece (sau chiar si gheata), pana ce trece imflamatia si se dezumfla /se aseaza muschiul incordat.

| Alexandruuu88 a răspuns:

În multe cazuri, întinderile musculare pot fi tratate acasă. Trebuie să te odihneşti şi, chiar dacă durerea nu este mare, efortul şi mişcarea nu vor face decât să agraveze roblema.

Atenţie! Ai grijă să nu exagerezi cu repausul, fiindcă prea multă odihnă poate duce la slăbirea muşchiului.
De aceea, după trei zile poţi să-ţi foloseşti uşor, uşor muşchiul afectat.

De asemenea, pune gheaţă pe locul afectat, fiindcă aceasta va reduce inflamaţia şi va ameliora durerea. Îţi poţi proteja articulaţia şi micşora inflamaţia cu ajutorul unui bandaj elastic, pe care îl poţi achiziţiona din orice farmacie.

| Winners10 explică (pentru Alexandruuu88):

Si cu ceva pastile nu merge? Am auzit de Aspirină, dar nu stiu cat de buna este pentru intindere.

| JoleneSth20 a răspuns:

Caută ArtroHelp Calm în farmacii. Este un antiinflamator natural.

Răspuns utilizator avertizat