| unoarecareinbazadedate a întrebat:

Cine imi poate spune toate cauzele miopei si cum se poate forma?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Miopia face parte din grupul anomaliilor oculare descrise ca vicii de refractie. Se manifesta prin vederea neclara la distanta, vederea la aproape fiind buna. Miopia se manifesta prin vederea neclara la distanta, vederea la aproape fiind buna. Poate fi prezenta de la nastere, poate aparea pe masura ce copilul creste, de multe ori apare in perioada pubertatii sau mai tarziu. Miopia creste odata cu varsta.
In incercarea de a vedea mai bine, efortul de acomodare al ochiului este permanent. De aceea, pot aparea dureri oculare, cefalee si senzatia de oboseala vizuala. Dificultatile de vedere ale miopului sunt la distanta, el are o vedere buna la aproape.
Este bine ca miopii sa evite eforturile fizice mari si loviturile in jurul capului datorita riscului dezlipirii de retina. Cu cat dioptriile sunt mai mari cu atat creste riscul. In cazuri rare aceasta afectiune poate aparea si spontan.
Miopia creste odata cu varsta. Purtarea ochelarilor nu opreste cresterea dioptriilor, ci ofera o vedere buna. Dupa o anumita varsta, cand medicul si parintii considera oportun, se pot purta lentile de contact.
Pentru cei care s-au saturat sa fie miopi, depedenti de ochelari si doresc sa faca sport, sa mearga pe motocicleta fara sa ii incomodeze ochelarii, „miopia se vindeca". Printr-o operatie pentru reducerea dioptriilor se remodeleaza corneea modificandu-se raza de curbura a acesteia, astfel incat miopii nu mai au nevoie de ochelari sau lentile de contact. Ochelarii si lentilele de contact ofera o corectie temporara a vederii, pe cand o operatie de reducere dioprii corecteaza permanent defectul de vedere.

1 răspuns:
| Daniel9988 a răspuns:

Miopia este atunci cand unul sau ambii ochi sunt mai mari decat ar fi normal.Adica ma refer la retina prea dilatata.Principala cauza este obosirea ochilor.In general e cea mai comuna boala a ochilor.Da search pe wikipedia.