| Carlos01 a întrebat:

Salut,am o problema destul de gravă cred eu…au o gaura in măsea,imi poate spune cineva care sunt cauzele, daca poate fii din cauza țigărilor si ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E o carie! Fumatul este unul din factorii care conduc la formarea cariilor!
Renunță la fumat! Nu doar din cauza problemei de mai sus!

Pentru carie mergi la un stomatolog!

| aaanamariaaa a răspuns:

Probabil alimentația a cauzat caria și a ajuns în acel stadiu, posibil și fumatul sa fi fost un factor de agravare. Dar caria odata formata, nu poate fi oprita din a avansa, decat dacă este curățată de medicul stomatolog, atunci da, cu păstrarea igienei poți prelungi viata măselelor. Pentru început mergi la un cabinet de stomatologie, cu timpul oricum tot acolo o sa ajungi ca vei avea dureri. Ori o sa iti curețe caria și pune plomba ori o sa o scoată. Sa nu te temi, o sa iti facă anestezie. Sănătate!