| xMoonlight a întrebat:

Cine imi spune un remediu natural care sa imi itareasca unghiile si sa scap de exfoliere? Cel care functioneaza, are funda! Fara produse care se cumpara vreau doar naturale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un gel de îngrijire a unghiilor, îl găsești la farmacie, 4 ron sau ulei de ricin.
Mare grijă să nu fie vorba de o lipsă de calciu sau onicomicoză (ciupercă a unghiei).
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Hey! Daca vrei unghii sanatoase si hidratate, maseaza-le zilnic cu ulei de masline. Este un tratament care da rezultate intr-un timp foarte scurt. In legatura cu lamaia, iti pot spune ca zeama de lamaie nu ajuta la prevenirea exfolierii unghiilor, ci la albirea acestora. Daca unghiile tale sunt deja exfoliate aciditatea din zeama de lamaie le va face mai mult rau decat bine. In plus, incearca sa faci pauze intre zilele in care folosesti oja, deoarece si aceasta ataca unghiile. Ai grija de tine.

| Barajag a răspuns:

Exfolierea puternica a unghiilor indica lipsa calciului in organism. Incearca suplimentul alimentar de la Revalid pentru par si unghii sau ulei de ricin(iti impachetezi o jumatate de ora unghiile, aplicand mai intai uleiul), la fel de eficienta este si lamaia (seara inainte de culcare iti poti freca unghiile cu felii de lamaie). Nu ar strica si o cura de calciu, insa acestea se fac vara, cand soarele ajuta la fixarea calciului in organism. Pana atunci, consuma cat mai multe lactate.
Local, poti incerca sa tratezi problema folosind un lac de unghii pentru intarire.Foloseste cat mai putine produse care contin acetona, deoarece aceasta ataca unghia.
Pentru a ne pastra unghiile sanatoase, alimentatia are un rol foarte important. De aceea trebuie sa consumam zilnic alimente care sa contina vitamina A, B si C, acizi Omega 3 si zinc precum morcovi, seminte, nuci, legume proaspete, produse lactate si peste.BAFTA!

| snowflake a răspuns:

In farmacie, gasesti un lac, de la farmec, costa doar 5. 5 ron si este f bun.