| Zahoreni_Satul_1905 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu un raspuns clar?
Am nevoie de asigurare de sanatate cat trebuie sa platesc?
Eu am nevoie doar de 3 luni. Exista o posibilitate de plata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru asigurare de sanatate, daca nu esti salariat, trebuie sa mergi la Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau si sa inchei un contract de asigurare. Se plateste 5, 5% din valoarea asigurata si aceasta nu poate fi mai mica decat salariul minim brut pe tara. In prezent acesta este de 1.250 lei astfel ca ar trebui sa platesti lunar 69 lei. Daca salariul minim va creste, va creste si suma de plata.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Am facut asta acum 3 ani. Traseu -ANAF ( calcule ); Trezorerie( plata); Casa de asigurari ( adeverinta ). Se platea pentru 6 luni din urma + luna in curs sau viitoare. Nu luau pe perioada mai mare pentru ca nu aveau siguranta ca e aceeasi suma. Acum poate sunt schimbari dar tot de acolo incepi.