| wolfves a întrebat:

Cred ca ma sterg prea tare la fund dupa ce merg la baie. Acum cand ma sterg, ma doare, simt ca ma ustura. Eu mereu ma sterg mult si folosesc multa hartie pentru ca atunci cand ma sterg tot vad ca mai ramane pe hartie si ma sterg pana cand nu mai e nimic pe hartie. Nu stiu daca e si de la anotimp, ca e cald, dar cateodata tot ma mai irit. Poate chiar ma sterg prea tare, prea mult. Mentionez ca mai ud si hartia cu apa de la robinet cand o fac.
Si cu pipi cred ca e la fel, ma sterg cam tare si mult pentru ca tot simt ca mai sunt murdara inauntru si nu imi place. Mai ales ca nu mi s-a reglat nici ciclul si imi mai curge lichid din ala alb si nu suport, ma sterg cateodata si mult timp ca tot nu dispare, ma deranjeaza. La ciclu suport sa imi curga si sa simt sangele, dar lichidul asta chiar nu imi place, e deranjant.
Ce sa fac? Sa folosesc servetele umede pentru fund (am avut, dar nu le foloseam eu) sau sa ma spal dupa ce fac numarul 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Igienic este sa te speli întotdeauna dupa scaun. Servetele umede poti folosi numai daca esti la o toaleta publica unde nu te poti spăla. Altfel te ștergi bland de doua ori, apoi te speli. Obișnuiește-te cu secretia vaginala, o vei avea pana la menopauza

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spala-te cu apa calduta si sapun dupa fiecare treaba mica si mare.
Dupa stergere si uscare, da pe zona iritata pe fund cu foarte putina crema Hemorzon.
Lenjeria s-o iei doar dupa 15-20 minute peste, sa aiba timp crema sa actioneze, sa nu se stearga.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spala te, spalatul e cel mai sanatos si igienic

| LPCTSTR a răspuns:

Încearcă să aplici în zona iritată cremă de gălbenele.

| minrest a răspuns:

Spala-te; de exemplu intri in cada, dai cu dusul, cu sapun, clatesti bine, si cu un prosopel special te stergi.

| Yurisa a răspuns:

Incearca cu crema de galbenele, da cum a zis cel de mai sus. Probabil te-ai iritat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ștergere cu o punga moale ca sa nu te afecteze si te speli

| EcceHomo a răspuns:

Ai 16 ani şi nu ştii cum să te ştergi la c#r?
Combinația" apă şi săpun" îți spune ceva?
Spală-te, fată, spală-te! Şi nu numai după ce faci numărul 2.

| anonimaalee29 a răspuns:

Spala-te cu apa si sapun, si dupa tapoteaza cu prosopul zona (nu freca).
Majoritatea servetelelor umede contin alcool care nu face bine.
Spala-te de cate ori ai posibilitatea, iar cand nu poti foloseste servetelele.