| Gandila_Ecaterina_1998 a întrebat:

Bună credeți că m.ați putea ajuta?
Sunt puțin plinuță şi încerc să slăbesc dar nu reuşesc. Păreri?
Cum să slăbesc dațimi nişte diete sau ceva chiar vreau să slăbesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Fa-ti un regim propriu in functie de gusturi, program si stil de viata dar respecta regulile unei alimentatii sanatoase.
Mananca in fiecare zi mic dejun, lasa sa treaca 3-4 ore intre mese, nu sari peste mese, bea 2 litri de apa pe zi, nu mananca patiserie, nu manca fast food, grasimi, prajeli, sosuri, dulciuri, nu bea sucuri sau alcool.
Mananca multe legume, fructe, carne de pui, curcan sau vita la gratar sau fiarta, peste, lactate slabe, nuci, seminte, alune, cereale, oua fierte, cartofi copti.
Fa sport, orice, cat mai mult. Mergi pe jos, urca scari, mergi cu bicicleta, danseaza, inoata, daca poti mergi la sala.
Cina ia-o cu vreo 3 ore inainte de culcare si nu manca intre mese.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| William a răspuns:

Doar daca mananci mai putin nu inseamna si ca slabesti, iar daca slabesti din infometare se poate sa faci si ulcer. Cel mai bine e sa faci sport mult. Vorbeste cu profesorul de sport de la scaoala, intreaba-l daca slabesti mai repede prin infometare sau prin sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dietele nu sunt pentru slabit. Daca vrei intr-adevar ceva sanatos si sa te ajute sa slabesti, renunta la orice tine de dulciuri sau paine.

Mananca carne fiarta, legume fierte, pilafuri, supite, ciorbite, orez, paste cu branza, si renunta la dulciuri.

Merge si salamul in sandwich cu un ardei si putina branza.

Cea mai buna metoda garantata de slabit este sa mananci foarte sanatos, si mese cat mai dese dar in cantitate mai mica.

Apuca-te si de alergat ca inca este frumos afara si intr-o luna vei slabi extraordinar de mult. Si tu te vei surprinde pe tine.

Si in acelasi timp vei avea un stil de viata mai sanatos ca oricand happy

O zi placuta si sper ca te-am putut ajuta.

| Gandila_Ecaterina_1998 explică:

Am 14 ani si 60 kg