| anonim_4396 a întrebat:

Cu ceva timp in urma mi-am perforat timpanul si am si o infecție. Am fost la doctor mi-a
dat pastile si niste picături. Am auzit că nu e bine să-ți pui picături in ureche daca timpanul este perforat. Evident ca doctorita a vazut si a spus si ea aceeasi chestie. Sa imi pun acele picături sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Si eu am avut, acum cativa ani, timpanul perforat si tot asa mi-a dat. Si eu am pus picaturile. Acum sunt bine. La zgomote mai puternice se aude un foșnet in ureche care e cam deranjant. Vezi ce mai spun si ceilalti.

| Kairaa a răspuns (pentru Adrian5575):

Picăturile care mi le-a dat se numesc Clotrimazol. unii spun sa mi le pun altii nu...Si nu știu ce să fac.

| DataScience a răspuns:

Picaturile pot intra in timpan daca e performat si sa iti modifice diferenta de presiune dintre canalul auditiv extern si intern si sa faca vindecarea mai lenta.
Asa ca documenteaza-te superbine despre perforari de timpan si apoi mergi la orl-ist sa iti recomande ce sa faci si tine-te foarte bine de tratament fiindca daca nu faci tratamentul bine din prima vei avea cronicizare(vei trai cu infectii+dureri toata viata)

| Kairaa a răspuns (pentru DataScience):

Tratamentul îl iau...Augumentin si tot ce mi-a zis doctorita de la ORL. Doar că nu știu dacă sa iau picăturile sau nu.