| Kairaa a întrebat:

Am o infecție si un timpan perforat, merg cam in fiecare săptămână la ORL, iar doctorita mi-a spus sa iau aceste picături "Exoderil", dar pe unde am citit scrie ca sunt pentru infecții ale degetelor, dar nu vad nicăieri sa scrie pentru ureche, am cautat si pe internet crezând că sunt mai multe picături cu aceeași denumire si sincera sa fiu imi este cam frica sa le folosesc. Sa le iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai mergi si la alt ORL-ist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cine ti a recomandat Exoderil? Medicul orl ist sau cine?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu doar mergi la ORL si te intorci acasa, sau te mai vede si ceva doctor? Nu de alta, dar daca e infectie si timpan perforat care recidiveaza, e treaba de antibiotic si alte chestii interne. Nu o zic din auzite, fix fiica-mea are problema asta acum si ia vreo 4 pastile diferite, spray nazal, plus picaturi in ureche de trei ori pe zi.

| Kairaa explică (pentru GabiDumitrescu):

Doctorita de la ORL mă controlează aproape in fiecare săptămână și pastilele pe care le ia fiica dumneavoastra cel mai probabil le-am luat si eu si a spus sa mai schimbe putin tratamentul si mi-a dat picăturile alea. Ea a spus că urechea e mai bine dar sa continui tratamentul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kairaa):

Ti-a dat antibiotic in trecut pentru treaba asta sau nu? Ai grija la urechi, la baie, etc? Ai auzul afectat sau nu? Dureri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e de mult problema si nu s-a vindecat ai nevoie de interventie chirurgicala
Ma gandesc ca auzi si un tiuit permanent in urechi numit tinitus