| seby27278 a întrebat:

Cum as putea sa am un abdomen plat si sa fac patratele?
Sfaturi cat mai multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lucra zona abdomenului, fa urmatoarele exercitii:
Pentru partea superioara a acestuia:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 70-80.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 150.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.
Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari in cazul in care consideri ca e nevoie.
Pentru rezultate foarte bune,in schimb,va fi nevoie si de ceva modificari pe plan alimentar. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin. Daca ar trebui sa mai scapi si cateva kg, adauga in jur de 30 de minute de alergare pe zi, cu viteza medie.Succes.

10 răspunsuri:
| Landied a răspuns:

Timp de doua, trei luni fa exercitiile astea:
http://www.youtube.com/watch?v=sWjTnBmCHTY

apoi apuca-te de astea, care is mai grele
http://www.youtube.com/watch?v=mVmjhNmvEwo

Ai grija,fa numai o data pe zi, atat, nu depasi.Am incercat si eu astea.Am inceput in septembrie si fac si acum, inca voi face, da rezultate foarte bune.La inceput o sa te doara muschii gatului si abdomenul, dar nu e nimic, asa e la inceput.Nu renunta,daca nu poti sa faci pana la sfarsit, opreste-te vreo 4, 5 secunde si reia.Succes

| seby27278 explică (pentru Landied):

Si cam in cat timp se vor vedea rezultatele?

| Landied a răspuns (pentru seby27278):

As putea spune ca in primele doua saptamani incepi sa vezi rezultate, daca faci zilnic.

| seby27278 explică (pentru Landied):

Si cam cate abdomene sa fac zilnic ca sa se vada in 2 saptamani rezultatele?

| Landied a răspuns (pentru seby27278):

Nu trebuie sa faci un anume numar in fiecare zi, fa doar ce arata in video, timp de 40 de secunde fiecare exercitiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Icepe si fa cat mai multe exercitii pentru abdomen (abdomene). Daca dispui de o sala de forta este mai usor. Ca sa slabesti mai repede infasoara-ti abdomenul cu ceva gros pentru a transpira mai repede.winking

| Catalin150396 a răspuns:

Pai mancarea e esentiala pentru un abdomen asa cum zici u si cand zic mancare trebuie sa mananci multe proteine(oua, carne, etc)si trebuie sa faci si sala sper ca te-am ajutat funda?

| TheKiller19 a răspuns:

Daca poti fa in fiecare dimineata macar cate 5 abdomene iar dupa aceea faci tot mai multe

| RaduGuran a răspuns:

Nu e usor sa ai un abdomen frumos... in primul rand daca ai pana in 15 sau mai mare si esti scund sa nu incerci aparatele pentru ca iti vor afecta cresterea poti incepe cu 15 abdomene pe seara si cand vezi ca poti mai mult faci pana ajungi la 40-50 abdomene pe seara nu mai mult. 40-50 este de ajuns.