| IceCreamDoll a întrebat:

Buna,
Cum as putea sa scap definitiv de alunite? Funda, normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flory_9160 a răspuns:

Depinde ce fel de alunita.du-te la doctorul de familie si se va uita la ea sau iti va da trimitere la cosmetica.acolo doctorita o va analiza si va decide daca te programeaza ea sau te trimite mai departe.eu am avut o alunita langa ureche si problema e ca se marea intr una dar am fost la cosmetica si m a trimis mai departe sa ma operez.Asa am scapat de ea si daca nu ma duceam acum ea se marea incontinuare si puteam sa am problema.dar intai si intai trebuie sa intrebi daca e canceroasa

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca ti le scoti chirurgical pe fiecare (dar ramai cu cicatrici un pic mai mari).

| Ronnix a răspuns:

Singura metoda de a scapa de alunite este aceea de a face operatie pentru inlaturarea acestora.

| PowerToYou a răspuns:

Pot sa-ti pun din propia experienta:mi-am scos o alunita de pe gat la dermatolog...am stat vreo 2 saptamani cu un bandaj, apoi l-am scos.Asta s-a intamplat in septembrie 2010, iar acum mi-a ramas o cicatrice destul de mare...adica trebuie sa ma ung cu o solutie in locul acela in fiecare seara. Daca ai vrea sa-ti scoti o alunita ti-as recomanda sa o faci cu ajutorul laserului.big grin
Sper ca te-am ajutatbig grin:*

| BiancaNarcisa a răspuns:

Buna, eu am rezolvat problema prin termocoagulare, am profitat de oferta de pe izzyreduceri.ro https://www. izzyreduceri.ro/deal/infrumusetare/medicina-estetica/dectro-Romania-eliminare-nevi-keratoze-angiom-cu-tratament-nedureros-fara-anestezie-eclipsia-sistem-avansat-termocoagulare
Nu ramai cu cicatrici deoarece acul este foarte subtire.