| CinevaAnonimă a întrebat:

Cum scap de cosurile de pe fata? Incercand sa le scot, mi-am facut o multime de rani mici care au sangerat. Acum nu mai samgrreaza, dar mai am ranile. Ce sa fac ca sa treaca cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai sparge cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria in exterior ( rezultand mai multe cosuri ), dar si in interior ( complicatii ).

1. Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM.

Este formulat corect si contine surfactanti blanzi - nu-ti simti tenul uscat sau ca te strange dupa curatare. Gelul se foloseste de doura ori pe zi - dimineata si seara.

Daca folosesti produse prea dure si care contin iritanti glandele sebacee prin uscarea excesiva o sa inteleaga ca trebuie sa mareasca productia de sebum.

https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

2. Pentru tratarea cosurilor poti sa folosesti Bioderma Sebium Global - are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Foloseste Bioderma timp de o saptamana sau doua ( pana iti trec cosurile ) si dupa incepe tratamentul cu Skinoren daca este nevoie.

3. Daca ti s-au format pete post acnee foloseste Skinoren gel 15%.
Introdu Skinoren treptat, nu incepe cu o aplicare zilnica pentru ca e posbil ca tenul nici sa nu suporte atat, dar si sa se irite din cauza ingredientului activ. Introducerea treptata ii da timp tenului sa se obisnuiasca cu ingredientul. Este normal sa simti furnicaturi, durere, arsura si mancarimi ( prurit ) la inceput. Citeste cu atentie prospectul. Incepi tratamentul cu aplicari doar seara.

In prima saptamana il aplici o data, in a 2-a saptamana de doua ori si tot asa pana ajungi la aplicarea lui de 5-7 ori pe saptamana. E posibil ca tenul sa nu suporte 7 aplicari, te poti rezuma doar la 5. In perioada de acomodare il aplici doar seara. Produsul trebuie aplicati de minim 5 ori pe saptamana, dimineata si seara, ca sa-si faca efectul.

4. Un produs hidratant este esential pentru ca tratamentele pentru acnee iti usuca tenul.

Poti sa folosesti crema dermoreparatoare de la Gerovital sau Bioderma Sensibio Light. Prima este mai emolienta, repara rapid tenul si la inceput este lipicioasa, aceasta senzatie dispare in decurs de 30-60 de minute ( asta in cazul unui ten uscat sau normal, pe un ten mixt sau gras e posibil sa lase tenul uleios/gras si sa fie nevoie sa indepartezi dupa o ora excesul cu un servetel ), iar a doua are o textura usoara, se absoarbe in 5 minute, nu se simte pe ten dar nu repara tenul la fel de repede ca cea de la Gerovital. Ambele sunt formulate corect si nu contin iritanti.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043048

Poti sa vorbesti cu cei de la Bioderma ca sa-ti trimita niste mostre din cele doua produse ca sa vezi cum se impaca tenul tau cu ele.
http://www.bioderma.com.ro/contacteaza-ne/candidat

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate. Poti sa inlocuiesti laptele cu lapte de cocos sau de migdale, daca vrei o sursa de calciu poti sa consumi seminte de chia pe care sa le inmoi in lapte. Mie imi place laptele asta : http://www.mybio.ro/......-150g/2202

Nu se aplica lamaie, alcool, camphor, scortisoara, menthol, pasta de dinti, ulei de arbore de ceai, uleiuri esentiale, rosii, capsuni, kiwi, otet, sucuri de citrice si alte ingredient care te ustura si iti irita tenul. Nu se foloseste apa fierbinte sau rece pe ten, ea trebuie sa fie potrivita. Nu iti atinge tenul cu mainile murdare si dezinfecteaza zilnic ecranul telefonului si castile. Schimba fata de perna si prosopul pentru fata cat mai des.

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Roaga-te la spiridusi, ca tot esti tu adepta lor. Ia vezi, functioneaza? laughing

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Ce ai cu mine? Eu nu te jignesc, de ce jignesti?

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cand vin unii si spun ca au diverse probleme si tu ii sfatuiesti sa se roage inseamna ca ii jignesti?!? Tu de ce nu-ti urmezi sfaturile? Pentru ca nu functioneaza, nu? Si atunci, cine pe cine jigneste? Eu care ti-am oferit exact sfatul dat de tine altora, sau tu care oferi niste sfaturi care vezi bine, nici in cazul tau nu functioneaza?!?
Ia spune...

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Nu m-am rugat pentru asta si vreau sa stiti ca nu-s o fanatica religioasa, dupa cum credeti. Poate ca m-ar ajuta, dar cel mai bine este sa folosesc si remedii medicinale. Eu nu am spus niciodata unei pesoane cu probleme de sanatate sa se roage si sa nu faca nimic altceva.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Foloseste cat mai des sapunul cu sulf, sterge fata cu solutie alcoolica, foloseste o crema cu extract de galbenele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa si sapun,
Face minuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.formula-as.ro/......ltit-18852
Cura cu griu incoltit m-a ajutat sa scap de cosuri si o recomand cu incredere. Vei fi uimita de rezultate, trebuie doar sa ai rabdare. Daca iti apar unele intrebari ai putea sa imi scrii. Doamne Ajuta!

| annempx a răspuns:

Du-te la farmacie si ia-ti o apa termala sau o crema speciala pentru cosuri si aplic-o in fiecare zi. Funda? happy

| Ketch a răspuns:

Du-te la o farmacie bună din orașul tău și întreabă de creme pentru coșuri. Farmacistele îți vor recomanda ceva. Eventual, ai putea trece pragul unui dermatolog și să-i ceri sfatul/ajutorul. Ambele sunt contra-cost, dar sunt metode eficiente. De asemenea, mă gândesc că ești la pubertate, deci este un lucru firesc. Vor trece cu timpul. Însă, cel mai bine ai putea merge la farmacie/dermatolog.

| Evolettee a răspuns:

Cel mai bine este să te duci la dermatolog sa îți spuna el ce trebuie sa faci si ce trebuie sa îți cumperi decat sa iei tot felul de creme dupa ureche si unele sa iti faca mai rău(la unii poate functiona dar la tine nu)

| Alemaria30 a răspuns:

Eu sincer nu recomand sa le scoti..fiindca adesea iti vor ramane cicatrici. Ele trebuie tratate (cu un gel de curatare + crema in principiu), iar apoi vor disparea singure. In adolescenta eu am folosit produsele urmatoare, care m-au ajutat mult:
gel de curatare de la Ivatherm
crema Effaclar Duo de la Roche-Posay.

http://www.laroche-posay.ro/......p9804.aspx

| Shailyn a răspuns:

Nu ti lua creme de la farmacii. Am incercat toate cremele posibile, nu au nici un efect. În schib sapunul cu sulf este bun, si ceaiul de musetel.

| Sferdian_Alexandru_1997 a răspuns:

Pai eu cand am un cos pe fata tai o lamaie in doua si ma frec cu ea

| cosmavirgil a răspuns:

Masca de argila si propolis! Cauta pe net mai multe detalii despre mastile cu argila, efectele argilei!

| Beremagica a răspuns:

Du-te la dermatolog