Întrebare recomandată | VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

Cum scap de o urticarie solara? Stiti vreun remediu natural? As vrea sa o evit vara asta, dar nu ma incanta ideea de a merge pana la un dermatolog. Stiu ca aveti voi o solutie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul acestei afecţiuni, se va EVITA expunerea la soare!

"Profilaxie
Expunerea la soare trebuie evitata sau minimalizata deoarece este agentul cauzal principal. Pacientii trebuie informati asupra masurilor practice cum sunt purtatul de haine protective, aplicarea de creme SPF, folosirea de ecrane solare mecanice deasupra ferestrelor. Unii pacienti cu urticarie indusa de lumina vizibila sau UV-A pot folosi lotiunile de autobronzare cu dihidroxiacetona." - SURSA :
http://www.romedic.ro/urticarie-solara

Vezi detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/urticarie-solara

http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/urticaria-solara

NU există tratamente naturiste pentru această afecțiune!
Doar PREVENȚIA : nu se stă la soare.

Toate cele bune.

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru bursuc001):

Si cum ma mai bronzez? O sa ma mai pot bronza vreodata? O sa stau mereu cu o patura pe mine. Mi-a aparut vara trecuta si am auzit pe cineva cu problema asta. Nu stiam ca e o urticarie solara.In ultima saptamana petrecuta la mare anul trecut mi-a aparut ceva in zona gatului, si n-am stiut ce e. E drept ca imi provoca mancarimi si o stare nu prea confortabila.Si,chiar sunt trista. O sa ma incui in casa.sad Sper ca nu ma pacalesti! Hahaha

| IulianaIrina a răspuns:

Iti recomand remedii naturiste pentru urticarie:
-Infuzie de catina alba care se prepara din 2 lingurite de fructe zdrobite peste care se toarna 500 ml apa clocotita. Dupa 30 minute se strecoara, iar intreaga cantitate de ceai se bea fractionat pe parcursul unei zile.
-Decoctul de stanjenel galben - pentru uz extern pe care il puteti prepara fierband 2 lingurite de pulbere de rizom la 1 cana apa (250 ml). Lasati totul la macerat timp de 2 ore, dupa care fierbeti iarasi timp de 10-15 minute la foc domol. Strecurati si faceti spalaturi locale, folosind o compresa sterila
-Trei frati patati - se foloseste sub forma de infuzie, in proportie de 20 g la un litru apa, sau ca extract apos 10 %, in doze de picaturi, de 3 ori pe zi.
-Brusturele - se administreaza sub forma de tinctura sau extract (10 - 20 %), in doze de 10 picaturi, de trei ori pe zi; se folosesc numai radacinile proaspete. http://www.i-medic.ro/boli/urticaria