| Aniiia a întrebat:

Stiti cumva un remediu natural ca sa scap de cosuri/ primul primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Twitter a răspuns:

Remediile traditionale impotriva acneei au doua mari avantaje: sunt mereu la indemana si au o eficienta dovedita in timp in lupta contra infamelor cosuri. Iti propunem 10 astfel de remedii, alege-l pe care vrei si nu uita sa ne spui si noua cat de eficient a fost.
Pasta de dinti

Se aplica pasta de dinti pe zona afectata, de preferinta la culcare, pentru a o lasa sa actioneze mai mult timp. Pasta de dinti "usuca cosul". Nu vom risca in a recomanda o anumita marca de pasta de dinti, deci foloseste ce ai la indemana.
Masca cu terci de ovaz

Din vechime se cunosc proprietatile calmante ale terciului de ovaz. Terciul reduce inflamatia si are si proprietati exfoliante. Masca se aplica pentru un sfert de ora pe zona afectata de acnee.
Bai cu urzici si rozmarin

Daca acneea a lovit si alte zone decat fata, baile locale cu rozmarin si urzici pot face minuni. Frunzele se pun in apa clocotita si apoi se lasa sa se raceasca pentru a putea fi aplicate.
Suc de menta proaspat

Mai multe persoane au recomandat acest remediu impotriva acneei ca fiind eficient. Ramane sa-l incerci si tu.
Rodii

Se ia coaja rodiilor si se prajeste, iar o parte se piseaza pana devine praf. Amestecata cu suc de lamaie proaspat, se aplica pentru cateva minute pe zona afectata. Iar restul rodiei va constitui un desert delicios pentru tine.
Catei de usturoi

Cel mai bun prieten al omului este catelul…de usturoi! Remediul minune nu putea sa lipseasca nici din tratamentul acneei, deci freaca-ti usor cosurile cu usturoi si vei simti o ameliorare. Atentie, daca nu functioneaza, in plus fata de acnee o sa mai ai si un miros, mmmmmm, apreciat doar de gurmanzi
Pasta din miere si scortisoara

Aplica seara la culcare mierea amestecata cu scortisoara. Evident, clateste de dimineata, cu un zambet de satisfactie la vederea efectelor. Unii prefera sa aplice intern amestecul, dizolvat in vin fiert Glumeam, desigur.
Suc de castravete

Castravetele se zice ca ar contine 99% apa. Dar si 1% poate face diferenta, asa ca stoarce leguma pe un disc demachiant si aplica cu incredere. Calmeaza si reduce inflamatia.
Coaja de portocala

Amestecata cu apa, coaja de portocala iti curata fata de cosuri.
Ulei de lavanda

Se gaseste in compozitia multor produse cosmetice. Are proprietati calmante si il poti folosi cu succes in prevenirea si tratarea acneei.

3 răspunsuri:
| Roooxy a răspuns:

Pai poti incepe un tratament pe baza de aloe vera.Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Plus de asta reduce scretia sebumului si aparitia cosurilorhappy

Un alt remediu este castravetele.Il poti taia feliute si apoi sa il aplici pe cosurihappy

P. S. Poti sa iti cureti tenul cu zeama de lamaie si apoi sa te clatesti cu apa...si desigur, consumand multe fructe si legume se reduce riscul aparitiei cosurilor.
Sper ca ti`m fost de folos!

| alexy a răspuns:

Foloseste creme ce contin propolis si miere sau chiar poti sa iti faci tinctura de propolis si sa te dai cu ea, iar cosurilor vor disparea incetul cu incetul.Este cel mai bun produs pe care l-am incercat.

| jaga a răspuns:

Deci trecuie sa iti dai in timp ce esti relaxata intinsa iti pui pe toata fata castraveti si morcovi in ficare dimineata si cand te culci stiu sigur ca si eu am avut aceeasi problema dar m-am dus la un doctor naturist si gata pielea fetii mele e curata ca un funduletz de bebe