| anonim_4396 a întrebat:

Buna cum se maseaza un bebe inainte de baita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Orice masaj la membrele copilului, se face cu ulei de la farmacie steril, dupa baie, de la varful degetutelor in sus pe mana sau piciorus si nicidecum invers de sus spre degete. Masajul se face usor, lin si daca se face dupa fiece baie a copilului, in timp de un an, nu face decat sa ajute benefic dezvoltarea copilului din toate punctele de vedere. Masajul se face invatand aceasta tehnica, caci sunt cursuri speciale care ajuta sa faci acest masaj corect si nu la intamplare, caci gresit facut poate sa dauneze in timp; Pe spate se face de la gat in jos masand si pe coloana usor si apoi tot spatele, iar pe piept se face de la gat pana la abdomen, dar foarte usor. Am nascut candva, doua gemene, la cel mai mare spital din Bucuresti si acolo am fost invatata sa fac acest masaj care mi-a dezvoltat corect, frumos si mult mai repede, fetele. Masajul se face neaparat dupa baie si cu un ulei steril. Pentru cap am folosit ulei steril de ricin ce a ajutat sa aiba un par des si un fir frumos. Sigur nu e usor sa o faci zilnic, dar cand te gandesti ce frumos va creste copilul tau, merita. Numai bine, Lucien.

| JesterRO a răspuns:

Un bebelus e sensibil si nu reprezinta o suprafata mare de masathappy asa ca e de ajuns sa il masezi usor cu niste neteziri de inceput, apoi niste friciuni, dupa care il masezi de-a lungul fibrelor musculare cum simti tu, caci unui bebelus nu-i neaparat necesar sa-i faci masaj ca la carte, neavand muschii si oasele dezvoltate. Tapotamente decat fooooarte usoare.

| zantedeschia a răspuns:

Lasa draga ca nu ai atatea de invatat, eu una nu ii fac nici un masajel imi pregatesc hainitele, prosopul in care il scot si cel cu care il sterg, il pun in vanita, il spal si apoi ii fac f usor pe picioruse un masajel. Prind picorusul cu ambele maini si il masez usor de sus pana jos apoi celalalt, burtica, spatele si la sters si imbracat ca ne prinde somnul. De obicei eu seara il las o juma de ora fara scutecel sa se bucure si el si ii mai fac un pic de masaj.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ai multe de învăţat: www.copilul.ro
Pa, pa.