| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face baita la un bebe de 2 saptamani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Sa-ti traiasca! SAnatos si frumos.
Intai pregatesti cadita pentru baie. Eu iti recomand sa pui sub cadita in partea in care bebita sta cu capul un prosop impaturit in doua sau trei sau o perinuta astfel incat cadita sa stea inclinata pentru a evita ca bebe sa intre cu capul in apa. In primele doua luni sau cel putin cateva saptamani ar fi bine sa ii faci baie cu ceai de musetel in care ai fiert si un ciorap de dama curat cu tarate (cam o cana); ii curata pielea de cojite si o hidrateaza, iar ca sapunel, cel lichid de la Nivea "Head to Toe" cu omega 3, este foarte bun, il speli si pe cap tot cu el.
Mai departe, in cadita sa pui un scutec sau un prosopel ca sa nu alunece bebita. Apoi incepi de la manute si ii faci in acelasi timp si un masaj, apoi piciorusele, axilele, capul (eu zic mai pe la sfarsit, ca sa nu stea cu capul ud prea mult timp) si sa nu uiti de putulica, sa o decalotezi neaparat (daca este baiat), caci acolo sub pielea aceea se strange multa murdarie.
Este bine sa o decalotezi ca sa nu ai probleme cu copilul mai tarziu. Fara frica. El nu percepe durerea prea mult acum. Daca nu ai tu curajul pune-l pe sot sau pe doctorita, dar nu amana sa faci asta pentru ca va fi mai greu mai tarziu si va fi nevoie de interventia doctorului.
Ai grija ca, daca nu o desfaci la fiecare baita, care ar trebui sa fie zilnic cel putin cateva luni bune, se va lipi la loc.
BAfta! Daca mai ai intrebari trimite-mi un mesaj privat. Nu sunt experta, ci doar mamica, care se descurca fara ajutor de la bunici...

| Alina_5575 a răspuns:

Imi primul rand sa-ti traiasca, sa fie sanatos dar din pacate nu stiu sa-ti rasp al intrebare pentru ca am doar 15 ani blushing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face si la unul de 1 saptamana: se pregateste cadita (daca ai una speciala pentru bebe, e excelent si mult mai usor) incerci apa cu cotul sau incheietura mainii si bagi odrasla in apa. Lasa-l sa se balaceasca, eventual, 10 minute (de obicei le place in apa) Ai grija sa nu intre cu capul in apa, dar nu te crispa, daca se intampla, in principiu nu pateste nimic. Il sapunesti (cu sapun special), il clatesti, il scoti din apa, il usuci cu prosopul, il masezi cu ulei de bebe, il imbraci si e ca nou.