| 999999 a întrebat:

cum se poate trata o cicatrice pe picior facuta acum cativa ani?(mam oparit pe picior cu cafea.sad si am un semn destul de mare de catova centimetrisadpe care trebuie mereu sa-l acopar. vreau orice solutie sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vobeste cu un chirurg plastic care iti va spune daca cicatricea rezultata in urma exciziei chirurgicale a actualei cicatrici are sanse sa fie mai frumoasa.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Tratamentul este strict chirugical in sectia de chirugie estetica. Daca doctorul e bun, iar suprafata cu cicatrice este mica operatia e foarte usoara, de durata mica, si nu lasa cicatrice.
Cicatricea este formata din tesut fibros si nu din tesut epitelial (tesutul normal) asa ca singura solutie este scoaretea (excizia) acelui tesut fibros si, dupa caz, ori inlocuirea lui cu piele luata din alt loc (daca e pe o suprafata mare) ori doar excizia tesutului fibros si alaturarea marginilor epidermului ramas. Sutura care se face ar trebui, dac e facuta perfect sa nu lase nici o cicatrice (cicatricile din chirurgie apar ca urmare a alaturarii deficitare a straturilor si nu strat de acelasi tip la acelasi nivel cu strat din acelasi tip, pe ambele margini a inciziei; si a firelor care apasa pe piele traumatizand-o. sutura intradermica are firele in interiorul inciziei (nu se vad pe afara) iar alinierea straturilor e, cel putin in teorie, perfecta.)

| elena a răspuns:

Solutia este numai la medicul de specialitate.

auran
| auran a răspuns:

Nu stiu sa-ti spun un tratament poate, chirurgie estetica dar nu cred ca este cazul.
Incearca un tatuaj pe zona respectiva astfel incat sa-ti ascunda acel semn care te deranjeaza.

| dispe a răspuns:

Si eu am un semn capatat la fel ca tine insa pe mana. Pana acum nu m-am gandit ca trebuie sa fac ceva. De fapt, am si uitat de el. De ce te omori atat pentru nimic? Fii serioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

YyrtyruhuhiuhufhrrehihirheughduhtiiojyhuthuihifghuryghruhiuH&yuhusyhfgwguhbvyvvyhdbfhbfbg

| moldovancata a răspuns:

Pai as putea sa iti ofer un produs foarte bun de la forever daca ai auzit de el nu pot garanta ca ai sa scapi in totalitate de el dar oricum in proportie de vreo60% nu ai sa il mai vezi ce zici cum suna? contacteaza-ma