| anonim_4396 a întrebat:

Da, eu in fiecare zi pățesc cate ceva.
Acum 4 zile a fost erbicidat un pământ, cu erbicid.Azi am fost cu părinții sa vad acea bucata, am pus mana pe acolo pe unde s-a erbicidat, am dus si apoi mana la gura si cand am ajuns acasă am uitat sa ma spăl pe mâini și am mâncat asa. Dupa 4 zile sa mai fie valabil? Ma cam tem,am pus mana pe acolo pe unde a fost erbicidat si am dus si pe la gura si am mâncat dupa.
Nu stiu ce sa zic,eu am mâncat cand eram mai mica si fructe stropite si nu am avut nimic, dar acum cu erbicid ma cam tem, a fost greseala mea sa pun mana pe acolo si sa nu ma spăl dupa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
83 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Acum 4 zile a fost erbicidat... Dupa 4 zile sa mai fie valabil? "

dacă tu ai scris ce se vede, ai scăpat!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Specialiștii spun ca după 2 ore de la erbicidat se poate intra in teren si nu pățești nimic. Insa eu fiind alergica la chimicale ma îmbolnăvesc si după o săptămână daca trec pe lângă un teren erbicidat. Daca nu ai nici un fel de simptome e ok. Ai o imunitate buna. Dar cu covid-19 zilnic ni se recomanda sa ne spălam pe mâini. Data viitoare când mănânci sa te speli pe mâini înainte de mâncare chiar si daca crezi ca ești curat. Ok?

| Silwian a răspuns:

Cum sa uiti sa te speli pe maini can vii de afara? Cum? Mai ales cu pandemia asta! Cum? Doamne fereste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu am scris happy
Totusi am fost uituca si nu m-am spălat inainte sa mănânc, se mai întâmplă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Am fost pe camp, nu mai era nimeni.De unde sa iau covid? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am nimic, nu cred ca sunt alergica la chimicale, am mâncat si fructe stropit si nu am nimic(cand eram mai mica) nu am avut nimic nici cand am trecut pe lângă teren, nici nu miroasea a erbicid.Stiu,am uitat, de pe camp acolo am uitat, dar daca merg undeva prin oras ma spăl de fiecare dată si cu dezinfectant

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ma bucur ce sa zichappy
Cam acum o ora am facut pățania

| sierra1 a răspuns:

"a fost erbicidat un pământ... Dupa 4 zile sa mai fie valabil?"

sper că nu ești plantă, caz in care suntem ingrijorați pentru tine

| WhiteLife a răspuns:

Referitor la substante, daca ar fi fost sa ai indigestie de la ele, cred ca ai fi avut deja. Oricum, oraganismul nostru se descurca la mici contaminari de genul asta (cum ai zis ca ai patit cand ai fost mai mica). Referitor la Covid, acolo simptomele apar ceva mai tarziu, dar nu poti lua un virus dintr-o substanta chimica (in sensul ca daca n-a umblat nimeni infectat pe acolo cred ca e ok). Spalatul pe maini ar trebui sa fie un obicei pe care sa-l avem, chiar si fara noul coronavirus. Mai ales inainte sa mancam happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

laughing eu am fost erbicidata
Au fost erbicidate niste plante si eu am pus mana pe ele si am dus si la gura si am si mâncat...Si poate eu stiu am erbicid pe maini si am dus pe la gura.Habar nu am

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu ma tem ca am covid! Am pus mana pe plante erbicidate si am dus mana la gura duoa si am mâncat si am uitat sa ma spăl, na era pe camp si nu era nimeni, oricum covid nu am.Ma tem sa nu am erbicid de ala, parca am si un nod in gat

| Silwian a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mergi la medic sa faci niste analize!

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi trebuit sa ai indigestie si tot felul de alte simptome. Daca au trecut deja 4 zile ma gandesc ca mai greu sa apara simptomele de-abia acum. Si daca nu te doare nimic si nu ai greata, de ce te stresezi? Ca asa iti faci rau singura si dai in ipohondrie. N-ai ce sa faci acum, stai cuminte, daca nu simti nimic neinregula, ai trecut peste, daca ai probleme mergi la medicul de familie la un control. Nu te stresa degeaba, mai ales daca nu te doare nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Ok..Eu am mai facut si acum o luna analize

| Silwian a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci n ai nimic ...trebuia sa ai niste simptome! Voma ameteli ceva orice! Ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prosopel vrei sa intri in Guinness book? Numai belele faci mititelo

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Nu am ameteli, dosr simt un nod in gat
Si erbicidat a fost acum 4 zile, eu acum o ora am atins plantele cu erbicid si am dus mana la gura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce e aia? Cartea Recordurilor? laughing
Mda..asa se pare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Am un nod in gat si putina greata, simptomele au apărut de cand am inceput sa ma stresez

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Erbicidat a fost acum 4 zile, su acum o ora am atins plantele erbicidate si am dus mana la gura. Si am un nod in gat si simt putina greata sad au început simptomele sa apara de cand ma stresez

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da că inventezi tot felul de boli happy mai era una așa.pe aici.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa stai linstita, nu te mai gandi atat, ca iti faci rau singura. Daca te gandesti ca ai simptomele respective, atunci clar le vei simti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Stiu,èu am ipohindrie oricum ca, cred ca sunt gravida fara contact doar ca am toate simptomele sarcinii

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inventez
Care? Ca ma alieze cu eahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ala cu tetanos il stiu, Cam asa sunt si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt presupui my bad, una alma are numai întrebări gen că ale tale pune, ba că are aia, ba așa boli închipuite, ipohondrie.ar trebui să ieșiți sa va jucați nu să citiți despre toate bolili'

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate asa ceva big grin Daca constientizezi asta, atunci schimbarea e la tine. Inlocuieste gandurile astea cu altceva, gaseste-ti o activitate practica, unde sa fii concentrata, asculta o muzica, uita-te la un film, relaxeaza-te, trec toate. Daca te stresezi pentru atata lucru, ce vei face mai incolo in viata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah nu, nu ăla laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu pot pur si simplu, ieri am incercat sa ma liniștesc, azi dimineata a început să mă doară spatele, pai cum sa ma liniștesc daca apar asa simptome? In fiecare zi apare cate ceva.
Am avut in ultimele 2 luni:greturi matinale, arsuri in gat, dureri de cap in fiecare zi, acnee, secretie vaginala abundenta etc..Cum sa nu cred ca sunt gravida? Si greturi matinale nu am avut doar o zi, am avut mai mult de o luna in fiecare i greturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa nu citesc si sa nu ma gandesc la boli.Am iesit si pe afara, nu ma liniștește nimic