| Cristii2001 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai tâmpita. Cand am ajuns acasa,in curte,am vazut mingea câinelui meu,si m-am hotărât sa o iau in casa sa se joace acolo. Cand am pus pana pe ea,era foarte putin murdara de excremente (c*cat ) si in casa am dus mâna la nas si mirosea foarte putin,adica ca am atins foarte putin. M-am dus in baie sa o spăl,fara sa ating c*catul,dar am uitat dupa sa ma spal cu săpun,am dat doar cu apa. Ideea este ca nu m-am murdărit rau,doar am atins putin. Apoi m-am dus si am băgat o bucata de șuncă in gura,dar cred ca am atins-o cu mana "murdară ". Nu mai stiu sigur cum am atins-o(ca nu eram atent cum iau o bucata dr șuncă in gura) dar cred ca partea unde am atins-o am aruncat -o,ca eu nu mănânc toata bucata de șuncă! Intrebarea mea este :S-ar întâmpla ceva daca am băgat in gura o bucățică mica atinsa cu mana cu "pricina"? Țin sa menționez ca de abia de abia m-am atins de rahatul ala, nu aveam urme pe mana, nimic.
Mtumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thunghebridger a răspuns:

Stai pe pace, nu se va intampla absolut nimic. Imagineaza-ti ca cei de la tara care lucreaza cu animalele au parte de asemenea chestii foarte des. Si sunt ok. O seara buna sa aiwinking

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Vei avea noroc.
2. Vei muri. Sigur!

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

Pe tine te știam ca dai raspunsuri bune. Se pare ca nu mai e asa!

| Bula a răspuns (pentru Cristii2001):

Raspunsul meu este corect!
Ambele se vor adeveri!

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

De ce sa mor? happy. Majoritatea persoanelor au spus ca nu am nimic. M-am dus la doctor sa explic situația si a spus ca in cel mai rau caz pot face viermi...si mi-a dat o serie de analize. Si tu imi zici ca mor happy

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

De ce sa mor. Pai ori am noroc, ori mor happy

| Bula a răspuns (pentru Cristii2001):

Inainte sa mori, vei avea si noroc.
big grin

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

Ce glume 'happy. Macar spune ce parere ai despre ce am scris mai sus!

| Bula a răspuns (pentru Cristii2001):

Pai, daca intrebarea a inceput asa: "am o intrebare mai tâmpita", atunci si eu am raspuns corespunzator big grin
Dar raspunsurile au fost adevarate, cu toate ca le-am formulat comic. happy

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

Deci a fost o gluma. happy. ok am înțeles. Dar imi poti raspunde si tu, din punctul tau de vedere? M-am dus sa ma programez pentru analize, sa vad daca am ceva, dar nu am simptome. Si am avut greata in seara respectiva pentru ca mancasem șuncă calda. happy Mama mi-a zis ca mereu mâncam fara da ma spăl pe mâini cand eram mic.

| Bula a răspuns (pentru Cristii2001):

Sunt mancaruri cu care organismul nostru nu este obisnuit sau digestam greu. Daca sunca nu-ti place cald, atunci las-o sa raceasca la temperatura care-ti place. Muraturile, ceapa etc. se fac tocmai pentru usurarea digestiei.
Daca te uiti atent la ce- si cum se mananca la tara, de batranii deja experimentati in ale vietii, vei afla multe lucruri utile. Iar aceste experiente de viata nu prea ti le spun nici profesorii de la scoala, nici medicii, dar nici pe internet nu prea le gasesti descrise. De ce? Simplu. In era noastra "civilizata" tehnologic nu se mai cunosc cunostintele si experientele stramosilor nostri, care au invatat... natura! Fiindca alta posibilitate n-au avut.
Si daca experienta lor a fost buna milenii intregi, atunci de ce vrem sa "revolutionam", sa stergem tot, in 1-2 decenii, in numele "stiintei"?

Asa ca, vom trai fiecare cum ne facem viata proprie si vom muri fiecare, cand ne vine randul.
Pana atunci iti doresc mult noroc si sanatate!

| Cristii2001 explică (pentru Bula):

Wow. Asta da răspuns! Daca nu dadeam funda deja, ți-o dădeam acum. Un răspuns chiar bun. Eu credeam, cand ai zis "vei muri", ca o sa se întâmple ceva cu mine de la ce am. mâncat. Ma si speriasem.
Multumesc inca o data

| christall a răspuns:

Nu are nimic, dar de fiecare data cand mananci, sa nu uiti sa te speli pe maini.

| Deliiiia a răspuns:

Daca iti deparazitezii periodic cainele nu ar trebui sa ai nimic. Daca nu l-ai deparazitat in ultimele 3 luni ai putea sa iei viermi intestinali.

| Cristii2001 explică (pentru Deliiiia):

Are de abia 5 luni si are toate vaccinurile făcute + microcip

| Deliiiia a răspuns (pentru Cristii2001):

E ok atunci, ai grija data viitoare.

| Jager a răspuns:

Depinde, daca cainele nu sufera de vreo boala, probabil nu vei patii nimic considerabil.
In orice caz, ceea ce ai facut nu e deloc bine. Te poti imbolnavii, te poti alege cu paraziti gen limbrici, se trateaza usor dar nu e ok.
Oricum, cancer nu faci stai linistit.

| Stell99 a răspuns:

Tulai doamne.
Eu in locul tau ma spalam pe maini 10 minute cu sapun antibacterian, si dupa imi scaldam mainile in spirt alte 5 minute.
Iar tu te speli cu apa si mananci dupa ce ai atins porcaria aia plina de bale de caine si fecale?

Tine minte! Nici o data sa nu mananci fara sa te speli pe maini!
Tu ai acum sanse mari de o toxiinfectie alimentara foarte grava si poti ajunge la spital.
Poti sa iei contact cu paraziti de toate categoriile care sa gasesc in fecale de caine.

| Cristii2001 explică (pentru Stell99):

Mai. Nici nu s-a luat pe mâna macar, deci doar am trecut degetul putin pe deasupra si imi mirosea degetul, in niciun caz sa se puna pe mana mea

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu este nici o problemă
. Gândește-te că dacă ți peria de dinți la mai puțin de 2 m de toaletă, practic te speli pe dinți cu...

| Cristii2001 explică:

Câinele are de abia 5 luni, are toate vaccinurile făcute (cam 5) si microcip.

| 8mmppp a răspuns:

Sa nu se mai intample, sunt foarte multi microbi

| Markm2002 a răspuns:

Stai liniștit
Nu o sa pățești nimic!

| lucaiadranca1 a răspuns:

Nu cred ca s.ar intampla nimic grav, dar mna, daca incepi sa ai dureri de burta sau ceva de genu' ar fi bine sa mergi la un doctor