| anonim_4396 a întrebat:

Da, eu in fiecare zi pățesc cate ceva.
Acum 4 zile a fost erbicidat un pământ, cu erbicid.Azi am fost cu părinții sa vad acea bucata, am pus mana pe acolo pe unde s-a erbicidat, am dus si apoi mana la gura si cand am ajuns acasă am uitat sa ma spăl pe mâini și am mâncat asa. Dupa 4 zile sa mai fie valabil? Ma cam tem,am pus mana pe acolo pe unde a fost erbicidat si am dus si pe la gura si am mâncat dupa.
Nu stiu ce sa zic,eu am mâncat cand eram mai mica si fructe stropite si nu am avut nimic, dar acum cu erbicid ma cam tem, a fost greseala mea sa pun mana pe acolo si sa nu ma spăl dupa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
83 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu eram copil de țâță. Pe noptieră am găsit câteva pastile de medicamente. Le-am înghițit pe toate, și nu am pățit nimic. Sau poate că chiar din acel motiv,,,
Atâta urmă de ierbucid nu a reușit să îți facă rău, că nu e batrachotoxină.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred că îl ai pe necuratul happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ha.Ce am mai ras!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Bine,sper sa fie asa.Ma cam tem

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu prea e de ras draga big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar nu am nimic momentan, mai înainte eram speriată si aveam un nod in gat. Daca aveam ierbicid acum trebuia sa am ceva reacții, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda..Si ce daca il am? Chiar dacă nu îl am... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem că da sa sperăm că nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ierbicidul este foarte toxic pentru om.
Asta ca să te speriu.
Ca să te liniștesc, simptomele de otrăvire s-ar fi manifestat imediat.
Dacă până acum nu ai pățit nimic, înseamnă că nu te-ai întâlnit deloc cu produsul.
Așa că nu ai de ce să te temi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Silwian):

Pandemia ma-si, ca pana la pandemie e treaba de viermi intestinali si alte treburi. Ce, crezi ca s-a dus unul cu covid si a tusit in lanul de secara? big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind intri in casa nu te descalti? Asta trebuie sa fie un ritual care nu e niciodata omis - ai venit de-afara, te-ai descaltat, ai zburat direct la baie sa te speli pe miini.

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa fi mai atent alta data, o greseala de'asta te poate costa scump! Ierbicidul ii ff toxic, ala ii otrava. Mai ales daca pui mana pe animale, si nu neaparat. Is multi microbi. Fereste'te din timp cat se poate de mult happy

| Silwian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hooo cu tata ce ai patit.>? NU ti ai luat pastilele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Viorel2.0

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu am nimic. Sper ca a trecut pățania asta.
Stiu ca e toxic, de asta am si pus intrebarea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing corect
Era pe camp gol, cine are covidlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am descaltat.
Aia cu spălatul pe mâini...Am uitat si eu, daca mergeam prin oras, da ma spălăm, oricum si asa trebuia sa ma spăl de unde am venit, dar s-a intamplat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

Cum sa pun mana pe animale?
Stiu ca e toxic pentru om, de asta m-am si speriat
Pana acum nu am nimic, doar cand ma gandesc am un nod in gat.Cred ca am scapat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Viermi intestinali si alte nebunii dureaza un pic pana sa se manifeste... dar in principiu se prea poate sa fi avut noroc. Nu lasa norocul sa aiba un rol asa de important in viata, ca mai devreme sau mai tirziu s-ar putea sa nu ai noroc cand vei avea nevoie de el fiindca nu ai facut ce era normal, logic, si de bun-simt sa faci. Sanatate si racoare iti doresc, ca am iesit acum pe la 9 pana la un Carefour Market la 50 de metri de mine si inapoi si am zis ca ma sufoc de caldura...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Silwian):

Tu ai inceput cu aiureli...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si eu vreau răcoare.De acum vad ca o sa polua si pe la mine..Si asta dureaza pana sa se manifeste? Azi dimineata am avut diaree, dar ieri am mâncat prune verzi laughing
Mda. Poate am avut noroc de data asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu va mai certați!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing doar ca am avut diaree, asta nu inseamna ca am tenie
Am mai avut si acum o săptămână diaree, dar ma durea si burta, de data asta nu m-a durut nimic..Am scăpat de oxiuri si am altii laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca ai tenie, am dat linkul ca idee - daca ai luat tenie, inca e prea devreme sa se manifeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa..Pai nu cred ca am tenie.Asa oare si la ierbicid? Eu cred ca daca luam ierbicid aveam simptome pe loc, ca e otrava

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat. Din nou te inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ma înșel? Si cand m-am mai înșelat?hee hee
Nu cred ca am pățit nimic de data asta cu ierbicidul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toate otravurile actioneaza instant. E posibil sa tolerezi doze mai mici, dar sa se elimine foarte greu sau deloc si in timp sa ajunga sa te afecteze. De exemplu la otravirea cu mercur sau la iradiere. Te mai inselai privitor la viermi si altele de genul, ca ziceai ca ar fi trebuit ca in 2-3 zile sa ai simptome. Asa de exemplu nici eu NU CRED ca am cancer. Cind imi voi face niste analize amanuntite in sensul asta voi sti cu siguranta daca e laie sau balaie.winking