Întrebare recomandată | antoniaidk a întrebat:

Am avut acum fix un an un herpes și mi-am rupt scoarța aceea, mi-a rămas cicatrice vizibila, dar acum nu se mai observa atat de tare. As vrea sa dispară de tot acea urma rosie. Ce ar trebui sa folosesc?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coaja infectiei de herpes NU SE RUPE, ci se acopera cu orice crema /pasta, care opreste ajungerea aerului la rana, iar astfel se distrug microbii herpesului. Astfel de crema poate fi chiar si pasta de dinti, iar efectul vine in cateva zile: crusta va cadea singura, fara a lasa urma indelungata.

Daca pata este rosie, atunci poate mai ai imflamatie din cauza unui focar de virus ramas sub piele.
Ar trebui se te consulti cu un medic dermatolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti incerca cu crema cu vitamina E.
Se gaseste in farmacie.
Este un pic mirositoare, dar este cea mai buna crema pentru regenerarea pielii.

| FreddieM a răspuns:

Rujul lui mamica?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermatolog mai bine, nu trebuia sa rupi nimic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la dermatolog! Iti va da creme si in cel mai "rau" caz, va trebui să faci terapie cu laser.