| Elena2001BR a întrebat:

Recent am avut herpes deasupra gurii și am citit pe internet că dacă folosesc usturoi se usucă mai repede și trece. întradevăr a mers,dar am rămas cu o pată mică roșie din cauză că usturoiul a ars puțin zona de lângă herpes, iar acum se și exfoliază un pic... deci, cu ce pot da ca să dispară pata roșie cât mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Inca nu am ajuns la momentul in care sa faca medicina minuni peste noapte. Daca esti tanara, o sa dispara in weekendul acesta de la sine. Sigur poti sa-i dai cu ceva cu efect antibacterian si regenerator, acum ca virusul s-a tirat. Sa mergi cat mai curand la o farmacie si sa iei ce iti dau doamnele de acolo (probabil Zovirax sau plasture, in functie de ce ai nevoie). Daca dai dai din prima zi cand simti ca apare, cateodata se retrage fara sa mai devina vizibil.

| Elena2001BR explică (pentru tpuuser999):

Mulțumesc mult pentru sfat!