| BeresBeatrice a întrebat:

Buna,
daca am nisip la rinichi ce alimente ar trebui sa evit?
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Depinde ce fel de litiaza ai. De ex., in litiaza urica se recomanda alimente sarace in acizi nucleici (carne, ficat, icre, legume uscate), in cea oxalica se vor evita alimentele bogate in oxalati (fasole, varza, rosii, cartofi, cafea, ciocolata), in litiaza fosfo-calcica poti manca cam orice, insa fara exces de lapte, legume si fructe. Daca nu scrie pe reteta ce fel de litiaza ai (desi e improbabil lucrul asta), poti afla din prospectul medicamentelor pe care le iei.
Dimineata, pe nemancate, trebuie sa bei 1-1, 5 l de lichide pentru a favoriza eliminarea nisipului.
Apropo, vitamina A impiedica cristalizarea substantelor, si deci a nisipului, si eventual, al calculilor.

3 răspunsuri:
| hiphopgirl a răspuns:

Buna si eu am avut dar cel mai mlt casa scapi de ei trebuie sa bei minim 2 litri de apa foarte multa ca sa te cureti trebuie sa eviti sarea sucurile gazoase si apa minerala

| FarrellBull a răspuns:

Un filtru pentru apa folosesti?

iti trebuie multe lichide

| ownuoana a răspuns:

Da intr-adevar, nu conteaza mancarea ci bea multe lichide apa ceai pentru rinichi si eu am nisip si beau 1 litru de ceai si de apa