| fashionaddict a întrebat:

Ce alimente ar trebui sa scot din alimetatie sa evit constipatia?
Multumesc!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la consumul de alimente cu un continut scazut de fibre precum branzeturi, inghetata, carne (mai ales uscata), paine prajita, mancare semi-preparata sau produse de tip fast-food. Acestea forteaza intestinul sa leneveasca si intarzie evacuarea. Consuma in schimb mult fructe si legume, bogate in fibre alimentare. Chiar daca aportul lor energetic nu este semnificativ, au rolul de a ajuta organismul sa functioneze normal. Printre alimentele recomandate se numara merele, perele, ciresele negre, varza, soia, salatele de cruditati (morcov, telina, varza, spanac etc.) fasolea si cerealele nerafinate.

Nu ezita sa consumi cat mai multe prune proaspete sau chiar si uscate. Pe langa aportul lor de vitamine ajuta la functiile intestinale, prunele contin sorbitol si dipenilisatina, substante cu efecte laxative. Portocalele, piersicile, pepenele rosu, grapefruit-ul, pepenele galben, fructele de kiwi au de asemenea actiune laxativa, ajutand la tratarea constipatiei.

-Consuma o cantitate cat mai mare de lichide sub forma sucurilor de fructe, a compoturilor, a supelor, a ciorbelor facute din legume proaspete, a ceaiurilor din plante sau a apei. Ar fi excelent daca ai asigura organismului tau minim doi litri de lichid pe zi. De asemenea, nu uita sa consumi si iaurt. Pe langa potasiul, calciul si vitamine, iaurtul mai contine si bacterii probiotic ce au rolul de a normaliza flora intestinala. In acelasi timp, iaurtul contribuie la intarirea sistemului imunitar.

Ciresele, rosiile, painea de secara, fragii si capsunile constituie niste laxative excelente si sunt recomandate celor care au un organism predispus la constipatie.

Impotriva constipatiei este eficient si ceaiul de cicoare salbatica (15 grame de frunze de cicoare la o jumatate de litru de apa)

-Salata de urzica cruda si fiarta combate nu numai constipatia, dar si cearcanele. Intr-un castron cu apa calduta se inmoaie 8-10 smochine uscate. Se consuma dimineata, pe stomacul gol, dupa care se bea cat mai multa apa.

Inaintea fiecarei mese se poate bea o lingurita din amestecul obtinut prin macerarea a doua linguri de busuioc in jumatate de litru de vin alb, peste care s-a adaugat ulterior jumatate de litru de ulei de masline.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa scoti orezul din meniu, si tot ce are in compozitie orez.Intreab-o pe mama ta ce-ti dadea cand erai mica si erai deranjata la burtica si alimentele alea sa nu le mai mananci.Sunt bune pentru digestie prunele uscate, iaurturile cu bifidus, etc

soothe
| soothe a răspuns:

Probabil ca painea si excesul de carne. Cred ca mai important este ce trebuie sa intruduci (mai mult) in alimentatie decat ce scoti.
Bea lichide, ia o lingura de seminte de in rasnite + 1 lingurita miere in fiecare dimineata (le pui intr-o cana, umpli cu apa, mesteci si bei), mananca 2 mere. Iar cu sosurile, te rog sa ma scuzi... sterge-le de pe lista (la friptura mananca garnitura de verdeata). Cu ce le poti manca decat cu paine? Brrrr!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Consuma doar carne de pui(fara piele)fiarta sau gratar, mult peste(slab), fiert sau gratar, multe legume si fructe, salate, apa plata cu lamaie (cel putin 2 l pe zi).

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu am constipatie cronica si din ce-am experimentat pana acum s-au dovedit adevarate: "cafeaua de dimineata" (adica un lichid cald pe stomacul gol), "fibrele" (varza cruda data pe razatoare cu sare si ulei face minuni daca o incerci 2-3 zile la rand), laptele baut zilnic (mare grija ca si ingrasa daca bei cate un litru zilnic). Merele. cica functioneaza la multa lume dar eu nu le pot suferi, deci nu am incercat). Am incercat si varianta: iaurt cu bere cu ciorba cu. diverse combinatii pentru altii "bomba" pentru mine- nimic. Fiica mea se pare ca are si ea o problema "la iesire". Pt ea (are aproape 2 ani) functioneaza: lapte cald dimineata si musai o portie de supa/ ciorba zilnic.
Totusi conteaza si gradul de relaxare. Daca esti stresata ca intarzii la scoala in mod cert nu vei avea nici un rezultat. Pupicei!

| xibalba a răspuns:

Si eu am incercat combinatii ca si arrriadna, dar nimic. Am incercat si cu laxative f puternice la un moment dat, dar nimic. Taratele de grau de la plafar m`au salvat, insa. eu le consum pe astea http://terapeut.ro/commerce/images/tarateSV.JPG, e 2 lei punga sau 1, 5 lei. Oricum, ieftine in comparatie cu beneficiile pe care le aduc. Pun cam 3, 4 lingurite de tarate in iaurtul activia cu fructe. Chestia asta ma ajuta foarte mult, desi nu credeam la inceput. Altceva care ma ajuta este spanacul. Si chiar imi place. Mananc si fructe destule, beau si cam 3 l de apa pe zi. Altceva... eu nu mananc fast food-uri, nu prea ma omor cu carnea de porc, am redus semnificativ din painea pe care o mancam... e important si sportul de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, incearca sa mananci, mai mult produse usor de, digerat. iaurt, lapte, supa.etc...daca ai problema aceasta, iar cand mananci mancare gatita, sa faci cu mai mult sos, si las-o mai usor cu mc donals, sau hamburger, tot ce este mancare "uscata".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand bananele, orez, fasole, mazare...

| lore91 a răspuns:

Pastele, painea alba si mancarurile grase.